İSTANBUL HABERLERİ

Sanayi üretimi Mart ayında beklentilerin üzerinde arttı

DHA
08 Mayıs 2017 - 10:49Son Güncelleme : 08 Mayıs 2017 - 10:50

Sanayi üretimi Mart ayında beklentilerin üzerinde arttı

DHA

İstanbul, 8 Mayıs (DHA) – Sanayi üretim endeksi Mart ayında, aylık bazda yüzde 1.3 ve yıllık bazda da yüzde 2.8 artışla, sırasıyla yüzde 0.8 - 0.9 ve yüzde 2.3 - 2.5 düzeyinde olan beklentileri aştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekonomide meydana gelen gelişmelerin ve uygulanan ekonomik politikaların, kısa dönemde olumlu veya olumsuz etkilerinin ölçülebilmesi için hesaplanan “Sanayi Üretim Endeksi” Mart ayı verileri açıklandı.

Buna göre Mart ayında Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.6 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.1 azaldı.

2016 Mart ayına göre yüzde 2.8 artış

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7.7 arttı.

En yüksek artış dayanıklı tüketim malında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6.4 ile dayanıklı tüketim malında gerçekleşti. Üretim artışında dayanıklı tüketim mallarının satkışında alınan Özel Tüketim Vergisi’nin geçici olarak sıfırlanmasının etkisi bulunuyor.

En yüksek artış deri ve ilgili ürünler imalatında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 23.5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 9.1 ile elektrikli teçhizat imalatı ve yüzde 5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri üretimi izledi.

En fazla azalış temel eczacılık ürünleri imalatında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 9.9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 5.7 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı izledi.

Sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.4 arttı

2017 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1.4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2.2 arttı. (Tablo - Grafik)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Sanayi üretimi Mart ayında beklentilerin üzerinde arttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanayi üretimi Mart ayında beklentilerin üzerinde arttı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı