Sanayi üretimi beklentilerin çok üstünde geldi

hurriyet.com.tr/EKONOMİ - REUTERS
08.10.2015 - 10:07 | Son Güncelleme:

TÜİK, Ağustos ayı sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2. Beklentiler 1,55 artış yönündeydi. Ekonomistler ve sanayiciler yüksek gelen veriyi şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 2.9 arttı.

Sanayi üretimi beklentilerin çok üstünde geldi

KAYNAK: TÜİK

Sektörlere bakıldığnda, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde3,6 arttı.

Sanayi üretimi beklentilerin çok üstünde geldi
KAYNAK: TÜİK

EKONOMİSTLERİ DE ŞAŞIRTTI
Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, CNBC-e yayına yaptığı açıklamada, Ağustos ayı sanayi üretimine ilişkin yaptığı ilk yorumda "(gülerek) Merkez Bankası hemen faiz artırmalı" dedi. Besimoğlu, “Bu veri üzerine bir yorum yapmak ilginç oluyor. Yetkili bürokrasiden birinin çıkıp bu veriyi yorumlaması gerekir. Ancak, geleneksel sektörler dışında bir artış olabilir” şeklinde konuştu. 

Dolar 2.95in altında / (Dolar ne kadar oldu)
Dolar 2.95'in altında / (Dolar ne kadar oldu?)

‘TEMENİM BU VERİNİN GERÇEK OLMASIDIR’

Beklentilerin oldukça üzerinde gelen veri, sanayicileri de şaşırttı. 

Denizli Sanayi Odası Müjdat Keçeci, "Sanayinin duraksadığı hepimizce malum" dedi ve şunları ekledi:

"Ama bu oran gerçekten, bence de büyük rakamdır. Temennim bu verinin gerçek olmasıdır. Rakam bu kadar olur mu bilemiyorum. Ama bu rakam iyi bir rakam; iyi bir veri. Temennim, bu rakamlar istikrarlı ve sürdürülebilir rakamlar olur. Bu seçimlerden istikrar bekliyorum. Haziran seçimleri oldu. Ve biz hala seçim bekliyoruz. Bir hükümetin kurulamamasının sıkıntısını yaşıyoruz. Eğer siyasi iktidarın belirlenmesi uzarsa, 2016’yı da kaybederiz." 

 EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı