Sanayi ‘üçgeni’ kırılmalı

Burak COŞAN-DİYARBAKIR
21 Eylül 2013 - 01:59Son Güncelleme : 21 Eylül 2013 - 01:03

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) çözüm sürecini desteklemek ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile gerçekleştirilen işbirliği protokolü çerçevesinde Diyarbakır’da toplantı düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katıldığı organizasyonda İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye sanayisinin ve ekonomisinin İstanbul, Bursa ve Kocaeli üçgenine sıkıştığını, bu geleneğin kırılacağını söyledi. Bahçıvan, “Ülke içinde barışı korumak ve geliştirmek büyük önem taşıyor” dedi.

Küresel krizin Türkiye ve bölge için yeni fırsatlar yaratabileceğinin de altını çizen Bahçıvan, “Ortadoğu’da sağlanacak bir barışın, Güneydoğu Anadolu için ciddi bir ekonomik zenginlik alanı yaratacağına inanıyorum” diye konuştu. Çözüm sürecinin sunduğu katkının, bankalar tarafından desteklenmediğini söyleyen Erdal Bahçıvan, “Finansa erişim, en büyük sıkıntılardan. İpoteklerin yüksek teminata bağlanması, sigortacılık konusunda bölgede sıkıntılar yaşandığına dair şikâyetler var” dedi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar da, “Temmuz 2012’de yürürlüğe giren teşvik avantajı ile ilk dönemde geri dönüş alamadık, ancak çözüm iradesi ile yatırım talepleri arttı” dedi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, “Diyarbakır’a 2012’de 550 heyet geldi. Bu yıl 8 ayda heyet sayısı 270 oldu. Artık yatırım kararları bekliyoruz” dedi.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı