GAZİANTEP HABERLERİ

Sanayi kenti Gaziantep, markalaşmada da öncü

AA / Zuhal Kocalar
22.02.2015 - 11:48Son Güncelleme :

- Geçen yıl 3 bin 3 marka ve patent başvurusuyla Türkiye'de 6'ncı, en fazla endüstriyel tasarım müracaatıyla da 3'üncü olan Gaziantep, rekabet gücünü attırıyor - GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: - "Gaziantepli işletmelerimizin rakiplerinin önüne geçmeleri için güçlü markalar ve güçlü tasarımlar geliştirmeleri yönündeki çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz"

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - ZUHAL UZUNDERE KOCALAR - Türkiye'nin önemli sanayi ve ihracat kentlerinden Gaziantep, markalaşma ve patent başvurusunda da adından söz ettiriyor.

Geçen yıl 3 bin 3 marka ve patent başvurusuyla Türkiye'de 6'ncı, en fazla endüstriyel tasarım müracaatıyla da 3'üncü sırada yer alan Gaziantep, rekabet gücü ve başarılarıyla göz kamaştırıyor.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, dünya ticaretinde daha yüksek pay alabilmesi ve küresel rekabette başarılı olabilmesi için daha çok marka çıkarması gerektiğini söyledi.

İş adamlarının gerek iç gerekse dış pazarlarda rekabet gücünü destekleyecek, "kaliteli Türk malı" imajını yerleştirecek ve ihracatı artıracak birçok proje gerçekleştirdiklerini ifade eden Konukoğlu, bunlar arasında "Aktif Sanayi", "Kalite Seferberliği", "Inovasyon Vadisi Gaziantep" ve "Marka Şehir Gaziantep" projelerinin önem taşıdığını vurguladı.

Konukoğlu, kentin ekonomik gelişmişlik seviyesine bakıldığında 2000'li yıllarda başlatılan projelerin meyvelerinin toplandığının görülebildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Gaziantep ekonomisi, her zaman Türkiye'nin 2 katı büyüyor. En fazla ihracat yapan 6'ncı şehir konumunda bulunuyor. Ülkemizde en fazla marka ve patent başvurusu yapan iller arasında da 6'ncı sırada yer alıyoruz. Geçen yıl sonu itibarıyla marka ve patent başvurumuz 3 bin 3'e ulaştı. Ayrıca, en fazla endüstriyel tasarım başvurusu yapan iller arasında İstanbul ve Bursa'nın ardından 3'ncü sırada geliyoruz. Endüstriyel tasarım başvurusunda son 5 yıllık seyre baktığımızda ise Gaziantep'in başvuru sayısının yüzde 124 artış göstererek, 2014 sonunda 4 bin 302'ye ulaştığına dikkati çekmek istiyorum."

Sınırların kalktığı küresel rekabet ortamında, rakip firmalara göre öne çıkabilmede ve müşteri beklentilerine cevap vermekte ürün kalitesi ve etkin pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra tasarımın da büyük rol oynadığına işaret eden Konukoğlu, tüketicilere aynı kaliteyi sunan iki ürün arasında, dış görünüşün tercihte etkin rol üstlenebildiğini vurguladı.

Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu nedenle seri üretim için tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik estetik, işlevsellik, ergonomi, üretim yöntemleri gibi çeşitli kriterler gözetilerek yapılan endüstriyel tasarım, büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan Gaziantep'in endüstriyel tasarım başvurularını çok önemsiyoruz ve daha üst sıralara çıkacağına inanıyoruz. Türkiye'nin ve Gaziantep'in 2023 hedeflerine ulaşmasının yolunun verimliliğimizi artıracak katma değerli üretim ve ihracattan geçtiğini biliyoruz. Bunun için Gaziantepli işletmelerimizin rakiplerinin önüne geçmeleri için güçlü markalar ve güçlü tasarımlar geliştirmeleri yönündeki çabalarını desteklemeyi sürdüreceğiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Sanayi kenti Gaziantep, markalaşmada da öncü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 11 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanayi kenti Gaziantep, markalaşmada da öncü haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:46
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:06
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:52
Sayfa Başı