Sanayi kasımda frene bastı

Hürriyet Haber
09.01.2015 - 23:12 | Son Güncelleme:

İHRACAT pazarlarında ve yatırım ortamındaki kırılganlık nedeniyle tüm sektörlerde düşük kalan sanayi üretimi, kasımda beklentilerin oldukça altında kalırken, 2014 yılının son çeyrek büyümesi üzerindeki soru işaretlerini de artırıyor.

Bankacılar, büyümenin gidişatının Merkez Bankası’na faiz indirimi için baskıları da artırabileceğine dikkat çekiyorlar.

FAİZ İÇİN BASKI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.4 olan beklentilere karşın sadece yüzde 0.7 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise kasımda bir önceki aya göre yüzde 1.4 artış beklentisine karşın yüzde 0.1 düştü.
Reuters’e konuşan İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Beklentilerin altında gelen üçüncü çeyrek büyümesi ardından 2014 büyüme tahminimizi yüzde 3.5’ten yüzde 3’e aşağı yönlü güncellemiştik. Bugünkü sanayi üretimi sonuçları, yılın son çeyreğinde tüketici güveni ve reel sektör endeksi gibi öncü göstergelerin işaret ettiği görece zayıf toparlanmayı destekliyor. Bu durum yıl sonu büyüme beklentimiz üzerindeki aşağı yönlü riskleri arttıyor. Ayrıca büyümedeki zayıflığın Merkez Bankası üzerinde faiz indirimi için ek baskı yapabileceğini düşünüyoruz” dedi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; kasımda bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.8 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.3 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0.5 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı