Sanayi freni!

Hürriyet Haber
09 Ağustos 2014 - 01:06Son Güncelleme : 08 Ağustos 2014 - 21:48

AVRUPA Birliği’nin (AB) büyümesindeki kırılganlık ve Irak, Suriye gibi bölge ülkelerindeki gelişmelerin etkisiyle ekonomik büyüme ivme kaybederken, arındırılmış sanayi üretimi Haziran’da yüzde 1.4 artışla beklentilerin altında kaldı.

Böylelikle ilk çeyrekteki yüzde 5.3’lik artışın ikinci çeyrekte AB’deki kırılgan toparlanma ve yakın coğrafyadaki jeopolitik gelişmelerin de etkisiyle yüzde 2.5’e gerilemiş oldu. Haziran ayına ilişkin sanayi üretimi artışı yüzde 2 civarında idi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0.1 arttı.

MADENCİLİKTE YAVAŞLAMA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, haziranda, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.6 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.8 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.6 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde haziranda yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 2.3 azaldı, imalat sanayi sektörü yüzde 1.5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.6 arttı. Sanayi üretiminde yüzde 5.3 artışın yaşandığı yılın ilk çeyreğinde milli gelir büyümesi yüzde 4.3 seviyesinde gerçekleşmişti. Orta Vadeli Programda 2014 için büyüme tahmini yüzde 4 seviyesinde yer alırken beklentiler 2014’te büyümenin yüzde 3.5 seviyesinde kalacağı yönünde. Haziran ayı verileriyle birlikte sanayi üretimindeki yıllık artışın ikinci çeyrekte yüzde 2.5 olacağı bu durumun ekonomik büyümeye de yansıyacağı öngörülüyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı