ANKARA HABERLERİ

Sanayi devrimini kaçırdık patent devrimi yaşıyoruz

Hürriyet Haber
12 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mayıs 2010 - 20:07

“Millet olarak genelde ‘Sanayi Devrimi’ni kaçırmış olmakla yakınırız” diyen Türk Patent Enstitüsü Başkanı, “2009’da küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen 10 binin üzerinde başvuru aldık” dedi.

Hürriyet Haber

TÜRK Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hapib Asan, “Ülkemizde 2008 yılında Cumhuriyet tarihimizde ilk defa patent ve faydalı model başvurusunda 10 bin sayısının üzerine çıkılmıştır. 2009 yılında küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen yine 10 binin üzerinde başvuru aldık” dedi.

Bilgi ve iletişim teknolojileri

Hacettepe Üniversitesi Ar-Ge Proje Pazarı 2010, Hacettepe Üniversitesi Patent Bilgi Günleri-2010, KOSGEB 20. Kuruluş Yılı Etkinliği ve Hacettepe Üniversitesi TEKMER Ar-Ge Paneli yapıldı. Türk Patent Enstitüsü Başkanı Asan, üniversite’nin Sıhhiye Kampüsü M Salonu’ndaki açılış konuşmasında, son dönemde dünyayı dönüştüren yeniliklerin yapısına bakıldığında bunların çok önemli bir kısmının bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikler olduğunun görülebileceğini söyledi. Asan, bu yeniliklerin, dünyanın sanayi toplumundan bilgi toplumuna evrilmesinde çok büyük rol oynadığını kaydetti.

Patent, marka ve özgün tasarım

Türkiye’nin bilgiyi sadece tüketen bir toplum olmaktan çıkıp, bilgiyi üreten bir toplum haline gelmesinin önemine işaret eden Asan, “Millet olarak genelde ‘Sanayi Devrimi’ni kaçırmış olmakla yakınırız ve bugün ülke olarak çektiğimiz bazı sıkıntıların temelinde bu problemi görürüz. Bu yakınmada önemli bir gerçeklik payı vardır. Bu yüzden ülke olarak geçmişten dersler çıkarmak suretiyle, şu an yaşadığımız süreci iyi yönetmemiz gerekiyor. Bunun için de gerek kurumlar olarak gerekse üniversiteler ve işletmeler olarak, Ar-Ge, inovasyon, patent, marka ve özgün tasarımlar üzerine daha fazla yoğunlaşmamız gerekiyor” dedi.

Patent için 10 binin üzerinde başvuru aldık

TÜRK Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hapib Asan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde 2008 yılında Cumhuriyet tarihimizde ilk defa patent ve faydalı model başvurusunda 10 bin sayısının üzerine çıkılmıştır. 2009 yılında küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen yine 10 binin üzerinde başvuru aldık. Marka ve endüstriyel tasarım başvurularında çok daha olumlu bir tabloyla karşı karşıyayız.”

Mülkiyet başvurularında

Asan, “Son birkaç yıldır ülkemiz, Avrupa’da en çok marka ve tasarım başvurusunun yapıldığı ilk üç ülke arasında yer alıyor. 2009 yılında 70 binin üzerinde marka başvurusu ve 27 bin dolayında endüstriyel tasarım için Enstitümüze başvuru yapılmıştır. Ayrıca 2010 yılının ilk üç aylık verileri de bütün sınai mülkiyet başvurularında 2009’un oldukça üzerine çıktığımızı gösteriyor” dedi.

Erdener: Sanayiyle paylaşıyoruz

HACETTEPE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener “Ar-Ge Proje Pazarı ve Patent Bilgi Günleri’ndeki amacımız, üniversitemizde gerçekleştirilen ve her biri, bir bilimsel nitelik sıçraması özelliği taşıyan projelerimizi eğitim kurumları, sanayiciler ve girişimciler ile paylaşmaktır” dedi. Erdener, Ar-Ge Proje Pazarı ve Patent Bilgi Günleri’ni, üniversite ve sanayi işbirliğinin, yenilikçi projelerin geliştirilmesi ve bu projeleri yaşama geçirecek olan girişimcilerin işbirliği ile gerçekleşeceğine inanarak düzenlediklerini de bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanayi devrimini kaçırdık patent devrimi yaşıyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı