Sanayi Bakanı: ‘Şu kremi sür 20 yaş gençleşirsin’ diyen aldatıyor

Hürriyet Haber
21.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini sunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Şu kremi sür 20 yaş gençleş, bu çayı iç 3 kilo ver gibi aldatıcı ve yanıltıcı reklamlar son dönemde çoğaldı. Bunlarla mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Şu kremi sür 20 yaş gençleş, bu çayı iç 3 kilo ver” gibi aldatıcı ve yanıltıcı reklamların son dönemde arttığını savundu. Tüketiciler ve şirketleri uyaran Ergün, 2009’da denetlenen 201 firmaya 153 milyon 595 bin 924 lira para cezası uygulandığını açıkladı. Bakanlığının bütçesini dün TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’na sunan Ergün şunları söyledi: “Özellikle son yıllarda sektördeki rekabetin artmasıyla birlikte, iletişim hizmetlerine yönelik aldatıcı nitelikteki reklamların sayısında önemli ölçüde artış olduğu görülmüştür. Yediden yetmişe toplumumuzun her kesimini yakından ilgilendiren ve önemli tüketici mağduriyetlerine yol açan bu tür aldatıcı reklamlarla ilgili olarak 2009 yılında Reklam Kurulu tarafından iletişim sektöründe faaliyet gösteren firmalara toplam 4 milyon 255 bin 200 lira idari para cezası uygulanmıştır.”
Kontörler hızla eriyor
Tüketicilerin de teknolojiyi tüketirken son derece dikkatli davranmaları gerektiğini vurgulayan Bakan Ergün, “Mesela SMS mesajları. Bakıyorsunuz; ‘Şunu yaz 2525’e gönder, şu müziği dinle, şu videoyu indir’ Bunu ilk etapta insanlar bedava zannediyorlar. Ama sonra yüklü faturaları veya kontörlerinin hızla eridiğini görmektedirler. Bunlara çok ciddi yaptırımlar getirilmektedir. Bakıyorsunuz, ‘Şu kremi sür 20 yaş gençleş. Şu çayı için 3 kilo ver.’ Bütün bunların söylenen özellikleri taşımadıkları denetimlerde ortaya çıkmaktadır. Ama vatandaşlarımız da bunlara karşı dikkatli olmalıdır. Evet denetimde ortaya çıkıyor ama ona kadar tüketici yanıltılmaktadır” dedi.
Hayvan figürlü reklam
Reklam Kurulu’nun, sadece aldatıcı ve yanıltıcı reklamlarla değil aynı zamanda piyasaların düzgün işleyişini engelleyen ve rekabet ortamını bozucu nitelikli olan reklamlarla ilgili de yaptırımlar uyguladığını söyleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bir teknoloji firması tarafından yapılan ve yarı insan yarı hayvan figürlü reklamların, rakip firmaları kötüleyici ve küçük düşürücü, aynı zamanda diğer firmalardan alışveriş yapan tüketicileri rencide edici nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır. Firma hakkında 134 bin 400 lira para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” diye konuştu.
Güvensiz ürünler ayıklanacak
İthal ve yerli mamul ürünlerden 2009 Ocak-Ekim döneminde toplam 8 bin 921 adet ürünün denetlendiğini de kaydeden Bakan Ergün, “Bunlardan 7 bin 952 ürün uygun bulunurken, 964 adet üründe aykırılık tespit edilmiş ve 273 bin 480 lira para cezası verilmiştir. Önümüzdeki dönemde piyasayı kalitesiz ve güvensiz ürünlerden ayıklamaya yönelik faaliyetlerimiz yoğunlaştırılmış bir şekilde devam edecektir” dedi.

İç talepte sınırlı canlanma olabilir

YIL sonunda otomotiv sektöründeki ihracatın 14 milyar doları geçmesini beklediklerini söyleyen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün şunları söyledi: “Otobüs üretiminde Avrupa’nın birincisiyiz. Demir, çelik ve çimento üretiminde ise Avrupa üçüncüsüyüz. 2009 Şubat ayında 84.6 ile Ocak 2005’den bu yana en düşük seviyesine gelen sanayi üretim endeksi, eylül ayında 104.1’e ulaşarak, Şubat 2009’a kıyasla yüzde 23 toparlanma gösterdi. Mart ayından itibaren bir çıkış trendi başlamıştır. Bunun çok hızlı bir çıkış olmasını beklemek yanlış olur. İçinde bulunduğumuz ekonomik ortamda, dış talepte ciddi bir toparlanma olmadan iç talepte beliren canlanmanın etkisi sınırlı düzeyde kalacaktır. Türkiye global ekonomik türbülansı en az hasarla atlatmış durumdadır. Genel tablonun, bu yılın son çeyreğinde daha iyiye gideceğine inanıyorum.”
Esnafa kredi bayramdan önce
Esnaf için 100 bin işletmeye 2.5 milyar liralık kredi hacmi öngören kredi destek paketine başvuruların sayısının da 70 bini aştığını belirten Bakan Ergün, “Esnaf ve sanatkarlarımıza üst limiti 25 bin lira, bayan girişimcilerde ise üst limit 30 bin liraya kadar destek sağlanmıştır. Ay sonu itibariyle 100 bini bulacağız. İlk kredi kullanımını da Kurban Bayramı’ndan önce başlatmış olacağız. Bu kredide faizin yüzde 75’ini karşılıyoruz. Bazı bankalar rekabete girdiği için kalan yüzde 25’ini de onlar karşılıyor” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı