Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Sanatta, sporda, müzikte üstünler aranıyor

  AA
  12 Haziran 2013 - 09:39Son Güncelleme : 12 Haziran 2013 - 15:32

  Karabük Üniversitesi spor, müzik ve görsel sanatlar alanlarında üstün yetenekli öğrencileri belirlemek için sınavlar yapıyor.

  Alanlarında başarılı öğrencileri belirlemek ve onlara uygun programları uygulamak amacıyla Karabauk Üniversitesi (KBÜ) Üstün Yetenekliler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi perfonmans sınavları başlattı. Merkez, spor, beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik alanlarında yaptığı çalışmayla bu branşlarda yetenekli kişileri tespit edip onlara uygun eğitimler verecek.
  Rehber ve sınıf öğretmenleri ile iş birliği yapan merkez, sınıflarda spor ve beden eğitimi ile görsel sanatlar ve müzik alanlarında yetenekli olduğu düşünülen ilkokul 3 ve 4 ile ortaokulların ilk iki sınıflarından 110 öğrenciyi performans sınavlarına tabi tutuyor. Sınavlarda başarılı olacak öğrenciler özel eğitime alınarak, öğrenim hayatı süresince yetenek alanları doğrultusunda ilerlemeleri sağlanacak.
  Rektör Prof. Dr. Uysal, üstün yetenekli öğrencilerin mutlaka fiziksel yeteneklerde de bir farkındalık oluşturacağını, bundan dolayı daha önce hiç yapılmamış bir sınavla fiziksel yetenekleri belirleyeceklerini anlattı.

  “Türkiye’de ilk kez yapılan bir sınav”

  Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim üyeleri ile iş birliği yaparak üstün yetenekli öğrencilerin fiziksel kapasitelerini, aynı zamanda spora olan yatkınlıklarını belirlemek için 10 ayrı fiziksel test uyguladıklarını belirten Uysal, şunları söyledi:
  “Bu testler sayesinde yetenekli olan öğrencilerimizin hangi branşlara uygun olup olamayacağını görecek ve onları bu alanlara yönlendireceğiz. Bu sınav Türkiye’de ilk kez gerçekleştiriliyor. Üstün yetenekli çocukların kalabalıklar arasında kalıp kendilerinde var olan yeteneklerinin kaybolmasını istemeyerek sosyal sorumluluk bilinciyle üç yıl önce güzel bir adım attık ve merkezimizi kurduk. İlk öğrencilerimiz, 2023 yılında üniversitelerden mezun oldukları zaman hem ülkenin yönetimine hem de üretimine talip olacaktır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı