Sanatsal ‘ihale’

Hacer BOYACIOĞLU
01.09.2014 - 00:55 | Son Güncelleme:

KONYA Büyükşehir Belediyesi, ilginç bir ihaleye imza attı. Belediye, sanatsal çalışmalar ihalesi açtı. “6 adet anıt, 16 adet temalı anıt giriş kapısı ve 55 adet özel tasarım pano çalışması” için açılan “sanatsal ihaleyi”, 1 milyon 127 bin TL ile en düşük teklifi veren Estetika Çevre Tasarım Şirketi kazandı.

MAYIS AYINDA BAŞLADI

Özel tasarım sanatsal anıt çalışmaları için açılan ihalenin süreci mayıs ayında başladı. İhaleye göre, çalışmalar Konya’daki Türk Yıldızları Parkı, Kardeş Şehirler Parkı ve Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer Parkı’na yerleştirilecek. Sanatsal çalışmaların ebatları, nitelikleri, yapım unsurları da ihale şartnamesinde detaylı olarak yer aldı. Buna göre, sanatsal çalışmaların içi metal konstrüksiyon olacak; metal konstrüksiyon üzerine heykel ve anıt malzemesi cam elyaf takviyeli polyester olarak çalışılacak. Sanatsal çalışmalarda kullanılacak doku ve renkler idareye sunulacak ve idarenin onayının ardından uygulanabilecek. Çalışmaların 200 günde tamamlanması planlanıyor. 3 firmanın teklif verdiği ihale geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Belediyenin yaklaşık maliyetini 1 milyon 642 bin 330 TL olarak öngördüğü ihale, 1 milyon 127 bin lira olarak, bu rakamın oldukça altında bir tutara sonuçlandı. İhaleyi kazanan firmanın bundan sonraki süreçte 16 Mart 2015’e kadar tüm sanatsal çalışmaları tamamlayıp belediyeye teslim etmesi gerekiyor.

Orkestra ihalesi de açılmıştı

KAMU kurum ve kuruluşlarının son yıllarda ihaleyle aldığı hizmet ve mallara “sanatsal çalışmalar da” eklenmiş durumda. Bazı belediyeler ve kamu kurumları ihaleyle tiyatro hizmeti satın alırken, geçtiğimiz aylarda taşeron orkestra için ihale açıldığı bilgisi de basına yansıdı. Orkestranın yapacağı işler ise, konserler vermek olarak belirlendi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı