ANKARA HABERLERİ

Sanatın yeni merkezi ASO

Betül DEMİR
30.04.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Sanat Oluşumu (ASO) Sanat Merkezi, aralarında Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının da bulunduğu profesyonel eğitmen kadrosuyla dans, müzik ve tiyatro alanında bilinçli bireyler yetiştirmeyi hedefliyor.

Betül DEMİR

Yaklaşık 3 ay önce açılan ASO’da, klasik bale ve latin danslarının yanı sıra piyano, keman, klasik ve flamenko gitar, yan flüt gibi çeşitli enstrümanlarla geniş yelpazede eğitim veriliyor. Tiyatro, drama, şan eğitiminin de verildiği merkezde, kanservatuar ve güzel sanatlar liseleri sınavlarına hazırlanan gençlere yönelik çalışmalar yapılıyor.

‘Opera ve senfoninin ne olduğunu bilmeyenler var’

ASO’nun ortağı olan Ankara Opera ve Balesi fagot sanatçısı Orhan Gürer, sanatın gelişiminin bu tür okulların açılmasına bağlı olduğunu vurgulayarak, “Operaya, senfoniye gittin mi diye sorsanız orası neresi diyenler var. İnsanlar bilinçsizce opera dinleyebiliyor. Eğitim alan bir insan, operayı o atmosferde nasıl dinleyebileceğini buradan aldığı eğitimle bilebilir. Amacımız sanata ilgisi olan çocukların eğitim almalarını sağlamak ve onları sanata kazandırabilmek” diye konuştu.

‘Profesyonel izleyici olunmalı’

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı İsmet Tamer ise, ASO’da eğitim alan çocukların, gençlerin bilinçli birer izleyici olmalarını hedeflediklerini söyleyerek, “Herkes, profesyonel oyuncu olacak diye bir kaide yok. Buraya gelen insanların aldıkları eğitim sonucunda tiyatro izlerken en azından profesyonel izleyici olma kapasitesini yükseltebilmek istiyoruz. Bilgi sahibi olmadan eleştirmek yıkıcı bir durum ama bilgi sahibiyseniz yaptığınız eleştiri, yapılan işin kalitesini yükseltir. Biz bunu hedefliyoruz” dedi. Tamer, ASO’nun şubelerini açmak istediklerini, sezon sonu konserleri ve turneler düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanatın yeni merkezi ASO haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı