« Hürriyet.com.tr

Sanatın kalbi Maçka Kent'te atacak

Yüzyıla dayanan geçmişiyle İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan park Hyatt–Maçka Palas Oteli’nin lobisinde yeni bir sanat mekânı, sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Hürriyet Haber
X

Resim, heykel, özel tasarım takılar ve seramikte, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının eserleri Galeri Maçka Kent’te sergilenecek.

 

5 Mayıs’da sanatseverlere kapılarını açacak olan Galeri Maçka Kent’in ilk sergisi ise “Takıda Tasarımlar” olacak.

 

Zeynep Erol, Nilgün Ata, Örge Tulga, Semra Ecer gibi isimler Maçka Kent’te tasarımlarını sergileyecek isimlerden bir kaçı.

 

Sanatın kalbi Maçka Kentte atacak

SANATÇILAR HAKKINDA

 

ZEYNEP EROL

 

1960 yılında İstanbul’da doğan Erol, İstanbul Alman Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı okudu. Tasarımcı, Kapalıçarşı’da 2 yıl boyunca bir eğitim programına katıldı.

 

Sergilerinden bazıları;

 

1996’dan 2001 yılına dek Zeynep Erol ‘’Duygular Arasında’’ (1997), ‘’Değişim’’ (1998), ‘’Işık Teması’’ (1999), ve ‘’Öz’’ (2000) adlı sergilerini kendi galerisinde gerçekleştirdi. Kafes İçinde Yolculuk (2002), Yaşam Çiçeği (2006), Kozmik Dans (2008).

 

NİLGÜN ATA

 

Hukuk Fakültesi mezunu olan Nilgün Ata, ailesinin izinden gitmiş ve ilk olarak iş hayatına aile şirketi Zeki Ata Mücevherat Mağazası’nda başladı. 2005 yılında Pera Sanat Okulu’nda eğitim alan Ata, o günden beri kendi tasarımlarını üretiyor. Tasarımcı, altın, gümüş, amonit ve akvaryum fositlleri gibi nadir bulunan malzemeleri tasarımlarına ustaca işliyor.

 

ÖRGE TULGA

 

ODTÜ’de İstatistik okuyan Örge Tulga takı tasarımına olan ilgisini ve yeteneğini 4 yıllık atölye çalışmalarıyla, kurslarla geliştirdi.Tasarımlarında düz hatlardan ve keskin çizgilerden kaçınan Tulga, bunun yerine amorf ve yumuşak şekilleri tercih ediyor. Tasarımcı maden olarak gümüş ve altının yanısıra, değerli, yarı değerli ve doğal taşlar ile amorf inciler kullanıyor.

 

SEMRA ECER

 

Çok yönlü bir sanatçı olan Semra Ecer resimden, heykele, mücevher tasarımına kadar birçok dalda eserler meydana getiriyor. Ecer’in tasarımlarında pırlantadan safire, zümrütten akike pek çok değerli ve yarı değerli taşlarla süslenmiş altın-gümüş karışımı çalışmalar dikkat çekiyor.

Kaynak:

GezginGezgin
Şehirde kalanlara bayram için 20 öneri
En İyi
Türkiye’nin en güzel 10 nehri
YazYaz
Ayvalık Yeni Alaçatı olur mu?
36 Saat
36 saatte Granada
GezginGezgin
Disneyland’da rüya gibi bir gün
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Havalimanında sıra beklemeyin