"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Sanatçının ardından yapılanlar

MASAMDA yabancı gazetelerden kesikler durur. Bunlardan ikisi dikkatimi çekti. Her ikisini de International Herald Tribune’den kesmişim.

Birinci kesik müzik dünyasının yakın zamandaki büyük kaybı Pavarotti ile ilgili.

İtalyan Dışişleri Bakanlığı, 71 yaşında pankreas kanserinden ölen tenor Luciano Pavarotti’nin ölümünün birinci ayı olan 6 Ekim 2007 tarihinden itibaren, dünyanın birçok kentindeki sayılı kültür merkezlerinde konserler dizisi, video klip gösterileri, fotoğraf sergileri düzenleyeceğini açıkladı.

Sergiler sırasında onunla yapılan söyleşilerin kayıtları gösterilecek.

Etkinliklerin yapılacağı ülkeler ve kentler, anmanın büyüklüğünü yeterince anlatıyor.

Budapeşte, Kopenhag, Lyon, Yeni Delhi, New York, Seul.

* * *

GAZETE haberlerinden diğeri de sinema dünyasından ama müzikle de ilgili.

Bu yıl Köstebek (The Departed) filmiyle Oscar Ödülü kazanan Martin Scorsese, 2001 yılında ölen Beatle George Harrison hakkında bir belgesel çekecekmiş. Eşi Olivia da, yönetmene gerekli arşiv belgelerini vereceğini söylemiş. Elbet topluluğun diğer üyeleri de her türlü yardımda bulunacaklar.

Scorsese’nin hazırladığı Rolling Stones belgeseli de, nisan ayında gösterime girecek.

* * *

BİZİM
ünlü bestecilerimizin, müzikçilerimizin ardından, böyle etkinlikler düzenlendi mi? Devlet, sanatçısını anma programlarıyla, bütün dünyada anımsatma çabasına girişti mi? Tanıtmak için neler yaptı?

Bırakın belgeselleri, Türkiye’de çoksesli müziğin kurucuları, öncüleri Türk Beşleri’nin eserlerinin CD’sini bulamazınız.

Yurtiçinde değil, yurtdışında bestecilerimizi, müzikçilerimizi dinletmek, oradaki kültür ataşelerinin görev kapsamı içine girmiyor mu?

İşte devlet, kültüre bu konularda yardım etmeli, sponsor gibi davranmalı.

Özel girişim bu CD’leri ticari bulmayabilir, çıkarmayabilir ama devlet bunların hepsini CD olarak bize sunmak zorundadır.

Başka bestecilerin de eserleri CD’ye alınmalı.

Okullarda, özellikle konservatuvarlarda öğrenim yapanlar, amatörler, meraklılar bunları dinleyebilsin.

Kendi müziklerinin tarihini öğrenebilsinler.

Bir ’Türk Bestecileri’ dizisi yapılmalı. Bunca yıl geçmesine rağmen, bölük pörçük çalışmalar, kültür adamlarına, sanatçılara karşı duyarsızlığımızın benim açımdan utandırıcı örnekleri.

Cumhuriyeti numaralama tartışmaları benim için bir anlam, bir önem taşımıyor. Çünkü cumhuriyetin estetik kurucularına karşı gösterilen ilgisizlik benim gözümde, siyasetin sığ sularında dolaşanların günahını artırıyor.

* * *

SİYASETİ yazanlar, bu işin sanat yönüne bakmadıkça, ruhsuz, güzel duyudan yoksun karalama ve sayıklama düzeyini aşamıyorlar.
X