"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Sanatçılarımıza vefa borcumuzu ödemeliyiz

Doğan HIZLAN

Sanatçılarımızı sahnede alkışlıyoruz, yarattıklarını izlerken, yazdıklarını okurken, oynadıklarını seyrederken aldığımız hazzın karşılığı sadece manevi olmamalı, onların dertlerine, ekonomik sıkıntılarına da çare bulmalıyız.

Ölümler, unutuluşun nedeniyse, o toplumun sanatçıya karşı tavrı utanç vericidir.

Tiyatro yönetmeni, aktör, yazar Oben Güney'in ölümünden sonra ardında kalan eşi Maria Güney'in ve iki çocuğunun durumu, bu konuyu yeniden gündeme getirecek boyuttadır.

Alkışların yankısı kulaklarımızdan gitmeden, yazılarının izi belleklerimizden silinmeden, bir tiyatro ustasının eşini ve çocuklarını yoksulluğa, yok olmaya terkedemeyiz.

Plaket ve ödül törenlerinde ortaya çıkan sanatçı derneklerinin, aktif biçimde devreye girerek, çözüm konusunda faaliyet göstermesini bekliyoruz.

***

Oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu'dan aldığım bir faksta durum bütün açıklığıyla anlatılmış. Ben özetliyorum.

Oben Güney'in eşi Maria Güney ve iki çocuğu bir kira evinde oturmaktalar ve evden mahkeme kararıyla atılacaklar, sonra da 60 milyon emekli maaşıyla, Oben Ğüney'in bu toplumda nasıl yanlış bir iş seçtiğinin acısını anlayacaklar.

Bu yanlışlığın(!) bedelini ödeyecekler.

Hayır, biz bu bedeli onlara ödetmemeliyiz, sanatçının ekonomik gururunu da korumalıyız.

Maltepe Sanatçılar Sitesi'nde 4 milyar liraya bir ev alınması için bir kurul oluşturulmuş. Kurulda tiyatro dünyasının kadirbilir ustaları yer alıyor:

Müşfik Kenter, Kenan Işık, Haldun Dormen, Yılmaz Erdoğan, Sevgi Sanlı, Hadi Çaman, Üstün Asutay, Oya Başar, Levent Kırca, Tuncer Cücenoğlu.

Kurulun çalışmalarından alınan ilk sonuçları buraya yazalım ki, belki örnek olur.

Haldun Dormen, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Müşfik Kenter, Hadi Çaman, bir gecelik hasılatı bu kurula bağışlayacaklar, Haldun Dormen ayrıca, Halk Sigorta'dan 600 milyon vermeyi vaadetmiş.

Oya Bayşar-Levent Kırca, programlarında, olayı duyuracaklarını, gerekli maddi katkıyı sağlayacaklarını, Maria Güney'e şirketlerinde devamlı bir iş verecekleri vaadinde bulunmuşlar.

Sanatçı dayanışmasının sınandığı günler.

Ben bu tür olaylara iki açıdan bakarım.

Birincisi; bireysel yanı. Bir tiyatro adamının anısına saygının gerektirdiği ekonomik yardım.

İkincisi, bu toplumda sanatçılara gösterilen ilginin, sanatçı olmak isteyen genç kuşaklara özendirici bir örnek olması.

Onlar, unutulmayacaklarını, yalnız kendilerinin değil, ardında kalanların da belleksiz bir topluma emanet edilmediğini farkedecekler.

Tuncer Cücenoğlu, faksında başka bir müjdeyi veriyor.

Sanatçılarla Yardımlaşma Vakfı'nın gerçekleşeceğini yazmış.

Sanatçıların, bu durumlara düşürülmemesi için önemli bir girişim.

***

OBEN Güney'in anısına, eşine, çoçuklarına sahip çıkmak isteyenlere, banka hesap numarasını veriyorum:

Oben Güney'in eşi ve çocuklarına konut kampanyası, Bakırköy Emlakbank Şubesi: Hesap No: 00445004.

X