Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanatçı lokali tahliyesinde arbede

  Cihan
  01.12.2014 - 17:28 | Son Güncelleme: 01.12.2014 - 17:39

  Antalya Sanatçılar Derneği’nin (ANSAN) tahliyesi sırasında olaylar çıktı. Derneklerinin sanat galerisi ve el sanatları bahçesi olarak kullandığı mekanın Muratpaşa Kaymakamlığı’nın kararıyla boşaltılmak istenmesine tepki gösteren sanatçılar, polisle karşı karşıya geldi.

  Mekana polis zoruyla giren Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta, içerideki masa ve sandalyeleri kamyonetlere yükledi. Olaylar sırasında masa ve sandalyeler havada uçuşurken bazı vatandaşlar hafif yaralandı. Turistlerin gözü önünde gerçekleşen arbede sırasında bir polis memurunun tüfek kabzasıyla vatandaşlara vurmak istemesi tepkiye neden oldu.

  ANSAN Başkanı Cahit Çakçıl, Muratpaşa Kaymakamlığı’nın saat 12.00’ye kadar mekanı boşaltmalarını isteyen tahliye kararının yine saat 12.15’te ellerine ulaştığını söyledi. Bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyen Çakçıl, daha önce iki defa boşaltma kararı verildiğini ancak bunların mahkeme kararıyla durdurulduğunu açıkladı.

  SANATÇI LOKALİ TAHLİYESİNDE ARBEDE

  Uzun yıllardır çay bahçesi ve sanat galerisi olarak kullandıkları mekanın boşaltılmak istenmesine karşı çıkan sanatçılar, ANSAN kapısında toplandı. Sanatçılar, zabıta ve belediye işçilerinin içeriye girmesine izin vermedi. Bunun üzerine Çevik Kuvvet'ten yardım istendi. İkna çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine ANSAN’a polis zoruyla girildi. Çıkan arbede sırasında bazı vatandaşlar yaralandı.

  Polisle birlikte ANSAN’a giren zabıta ve belediye işçileri masa ve sandalyeleri bahçe dışına fırlattı. Eşyaların havada uçuşması ve zarar görmesine tepki gösteren ANSAN üyesi ve bahçenin işletmecisi Mehmet Tosun, "Buranın her yerinde emeğim var. İçim acıyor." diye feryat etti. Sanatçılar ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e tepki gösterdi.

  Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararını iptal ederek tahliye yönünde yeniden karar vermesi üzerine ANSAN hukukçuları bir üst mahkeme olan Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkemeden gelecek karar beklenirken polisin ANSAN bahçesindeki bekleyişi sürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı