ANKARA HABERLERİ

Sanatçı kadroları için izin bekleniyor

Rüya YELSALI
15 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ağustos 2009 - 20:33

Türkiye çapında Genel Müdürlük çatısındaki altı devlet opera ve bale kurumunu rahatlatacak norm kadro çalışması, Maliye Bakanlığı’nda aylardır kendine sıra gelmesini bekliyor.

Rüya YELSALI

DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan norm kadro çalışması projesi, uzun bir süredir Maliye Bakanlığı’nda sıra bekliyor. Ülke çapındaki tüm Opera ve Bale Müdürlükleri’ni kadro bakımından rahatlatacak proje için Bakanlık’tan henüz bir yanıt alınamadı.

Proje çok önemli

Projeyi “Kurumları düzene sokacak bir çalışma” olarak tanımlayan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen, projenin, personel rejimine ilişkin olduğunu söyledi. Gruplar arasında ‘ucube yaratıklar durumu’ olmayacağını belirten Gökmen, herkesin görevini bilmesi ve beklentilerini de ona göre ayarlayabilmesi için projenin önemli olduğunu ifade etti. Maliye Bakanlığı’nda aylardır bekleyen proje onaylanırsa, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, kurumlarını kadro ve repertuar açısından büyük ölçüde rahatlatmış olacak.

Kurumlar üç kategoride

TÜM DOB kurumlarının birbiriyle orantılı olacağı projede kurumlar, Türkiye çapında üç grupta toplandı. Büyük, orta ve küçük ölçekli olarak ayrılan gruplar, A, B ve C harfleriyle kategorize edildi. Üç kategori, kendi arasında kadro ve repertuar olarak farklılaşıyor. Repertuarın, kadro sayısı ve yörenin özellikleri ile doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen Gökmen, kadro çoğaldıkça üretimin arttığına dikkat çekerek çalışmanın önemine değindi. Bu kapsamda Ankara ve İstanbul DOB büyük, İzmir DOB orta, Mersin, Antalya ve Samsun DOB da küçük ölçekli opera-baleler olarak ayrıldı. Bu ayrışımla kadro sayıları sabitlendi. Özellikle kadro sıkıntısı yaşayan küçük ölçekli opera-balelere, bu sayede kadro tahsis edilebilecek. Maliye Bakanlığı’ndan onay gelirse, çalışma en çok küçük ölçekli opera-balelerin işine yarayacak.

Geçici görevler düzenlenecek

PROJE, yıllardır ‘geçici görevli’ sıfatında kalan sanatçıların da kadro sıkıntısını çözecek. Gökmen, ‘geçici görev’ sıkıntısına dair çözüm yolunu şöyle anlattı: “Geçici görev sıfatı ile başka bir şehre gidip, orada yaşamaya başlayan sanatçılarımız var. Kadrosu başka, görev yeri başka yerde. Bu sanatçıların kadrolarının artık atanması lazım. Sanatçı naklen gitsin, geçici görevle değil. Ayrıca bu çalışma ile geçici görev süresi de en fazla altı ay ya da bir yıl olacak. Böylece kurumların dengeleri de bozulmayacak.”

Sanatçı yüreklendirmeli

Türkiye’de kadro sıkıntısı olmadığını söyleyen DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen, süre açısından kadrolar gecikse de, vasıflı insanın açıkta kalmayacağını söyledi. Gökmen, ailelerin opera ve baleye bakışını değiştirmeleri için devletin desteği gerektiğini söyledi: “Opera, bale ve tiyatro gibi alanlardaki gerçekten üst düzey sanatçıları destekleyebilmek için zaman zaman kadrolar ve sınavlar açılmalı. Açılmalı ki onların umutları canlı kalabilsin. Sanatçılar ve sanatçı adayları ileriye dönük olarak umutsuz kalmamalı. Umutlar kırıldığı zaman aileler çocuklarını baleye göndermiyor. İnsanların sanata teşvik edilmesi lazım.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanatçı kadroları için izin bekleniyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı