Ege Haberleri

EGE

  Sanatçı adaylarını ustalar eğitecek

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  09.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.10.2008 - 20:28

  Bodrum’da, kurucu başkanlığını devlet sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ’ın yaptığı Karya Kültür ve Sanat Derneği (KARSANAT) tarafından açılan Kültür ve Sanat Eğitim Merkezi’ndeki kurslarda, önümüzdeki aydan itibaren, ünlü sanatçı ve öğretim üyelerinin gönüllü olarak şan ve solfej dersleri vereceği belirtildi.

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuvarı kompozisyon, teori, solfej, piyano öğretim üyesi Nihan Atlığ Simpson ve devlet opera ve bale sanatçısı Gülderen Erdoğmuş, sanat eğitim merkezinde yürütülecek faaliyetlerle ilgili bilgi verdi.

  Atölye çalışması

  Ünlü hocalar ve eğitmenlerin gönüllü olarak vereceği kurslarda, piyano, müzik teorisi, armoni, kompozisyon, temel ses eğitimi, klasik şan, opera, oratoryo, modern şan, müzikal, caz eğitimi vereceklerini belirten Nihan Atlığ Simpson, geleceğin sanatçılarını yetiştireceklerini söyledi. Yeteneklerini keşfedecekleri her yaştaki kişiyi konservatuvarlara yönlendirerek profesyonel müzik dünyasına kazandırmayı da amaçladıklarını belirten Simpson, şöyle konuştu: "Amacımız her yaştaki meraklıya müziğin temel kavramlarını öğreterek, dinlediği bir yapıtı daha iyi anlamalarını, bir enstrümanı sadece çalmakla kalmayıp teori-solfej, duyuş konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlayacağız. Bodrumlular birçok ünlü sanatçıyla atölye çalışması yapma fırsatı da bulacak. Ayrıca oluşturacağımız grupla Bodrum’un kış aylarına canlılık getirmek amacıyla konserler düzenleyeceğiz." Halen İzmir Devlet Opera ve Balesi bünyesinde görevini sürdüren Gülderen Erdoğmuş da merkezde müziğin yanı sıra resim, tiyatro, heykel ve arkeoloji temel eğitimi verileceğini bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı