Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanata küfreden adam olarak tarihe geçecek

  Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL
  10.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, içinde Türkiye’nin en büyük opera salonlarından birinin de yer alacağı Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi’nin temelini atarken yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’ın kültürle ilgisi olmadığını söyleyerek, “İlgisinin olmaması yetiştiren hocadandır. Sen tarihe sanata küfreden adam olarak geçeceksin” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin rant uğruna İstanbul’un siluetinin değiştirilmesine göz yumduğunu belirterek, “Sultanahmet’in siluetinin nasıl değiştiğini biliyorsunuz. Fatih, İstanbul’u ranta kurban olsun diye fethetmedi. Fatih, AKP’nin İstanbul’unu görse ağlardı” dedi. İçinde Türkiye’nin en büyük opera salonlarından birinin de yer alacağı Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi’nin temeli Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle atıldı. Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

  Başkan’ı yakında Silivri’ye yollarlar

  “AKP medyası şu algıyı topluma yaymak istiyor: AKP belediyeleri çalışıyor, CHP çalışmıyor. Bu medya bizim belediyeleri AKP’nin müfettişlerinden daha iyi izlese kimin çalıştığını görürdü. Bize 24 saat müfettiş göndermezseniz namertsiniz. Bakırköy Belediye Başkanımla 96 dönümlük bir alanı gezdim. Botanik Bahçesi yapacakmış. Buranın imara açılması halinde kaç para edeceğini sordum ‘2 milyar dolar’ dedi. Niye ranta döndürmüyorsun? Bizim başkanımız 2 milyarı halkına harcıyor. AKP, başkanımızı yakında Silivri’ye göndermezse şaşarım. Bu merkezler kent kültürünün yerleştirildiği yerlerdir. Kırsaldan gelen de burada kentli olmayı öğrenecek, Fazıl Say’ı buralarda dinleyecek.

  30 ilde sinema ve tiyatro yok

  AKP, Fazıl Say’ı neredeyse sehpa kurup idam edecek. Dünyada kaç Fazıl Say var. Niye daha fazla olmasın diyeceğimize yok etmeye çalışıyoruz. Eskiden her ilde sinema ve tiyatro vardı. Şimdi 30 ilimizde sinema ve tiyatro yok. Erdoğan’ın kültürle ilgisi yok. İlgisinin olmaması yetiştiren hocadandır. Sen tarihe sanata küfreden adam olarak geçeceksin.

  Samsun için  gereğini yap

  Kentsel dönüşüme elbette ihtiyaç var. Bunlar kentsel dönüşümü TOKİ’ye verdiler. Samsun’da TOKİ dolgu alanına dere yatağına bina yapıyor. 3 bakan, ‘Bizim sorumluğumuz var’ diyor. O zaman gereğini yap.”

  Tutuklu vekil kararı umarım rahatlatır

  Kılıçdaroğlu, Ankara’ya hareketi öncesi soruları yanıtlarken, tutuklu milletvekilleri ile ilgili kararı yargıçların vereceğini belirterek şöyle konuştu: “Karar umarım toplumu rahatlatacak bir karar olur. Umutsuz olmak doğru değil. Yargıçlar karar verecek biz de kararı bekleyeceğiz.”    

  Oyuncak arabasıyla protokolde

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu törende Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ve eşi Meltem Ünal Erzen’le yan yana oturdu. Erzen çiftinin 4 yaşındaki oğulları Erin Ünal Erzen, iki sıra arkada bakıcısının kucağında sıkılınca oyuncak arabasıyla birlikte protokolün en önüne geldi. Kılıçdaroğlu’nun da yakından ilgilendiği Erin, herkesin neşe kaynağı oldu. - Sefa ÖZKAYA /İSTANBUL

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı