"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne Davutpaşa Kampusu sürgünü

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’ndeki Sanat ve Tasarım Fakültesi, Rektörlüğün aldığı bir kararla, Davutpaşa Kampusu’na gönderiliyor.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı’na gönderilen bir yazıyla, bundan böyle eğitimin Davutpaşa Kampusu’nda sürdürüleceği bildirilmiş.

Yeni öğretim yılının başlamasına çok az kala, kurulu düzeni bozup böyle bir naklin yapılması hatalı bir işlem.

Asıl sorun Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin özelliğinden, kendine özgü eğitim sisteminden kaynaklanıyor.

Sadece kitaptan ders okuttuğunuz bir bölümü taşımak kolay olabilir ama bu fakültenin durumunu, çalışma düzenini yazdığımda, sanırım sizler de bu kararı yersiz bulacaksınız.

* * *

BAŞTAN yapılan planda, YTÜ’nün “kent kampusu” içinde tasarlanmıştı bu fakülte. Ayrıca “kent kültür ve sanatını besledikleri, belirledikleri, yönlendirdikleri” gerekçesine dayandırılıyordu bu karar.

Sanat ve tasarım fakültelerinin bulundukları yerler çok önemlidir.

Başka sanat ve tasarım, güzel sanatlar fakültelerinin bulundukları yerleri, semtleri göz önüne aldığımızda, bu fakültenin şehir dışına çıkarılması, işlevini sekteye uğratacaktır.

Buradaki öğrenciler, her zaman kentin göbeğinde olmak zorundadırlar.

Sergilere gidecekler, kitapçıları gezeceklerdir. Çünkü onların, sanatçı adaylarının, kültür/sanat çevresiyle sürekli ilişkide olmaları gerekir.

Bir öğrenci, Davutpaşa Kampusu’ndan buralara nasıl gidecektir?

Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne yapılan yatırımlar ne olacak? Yeni yerde bu altyapıyı kurmak kısa sürede mümkün değil. Para israfını da düşünmeliyiz.

Şimdiki binanın altyapı olanaklarını sıraladığımızda, nakledilmeme isteğimin ne kadar akılcı bir yaklaşım olduğunu kabul edeceksiniz.

Bilgisayar laboratuvarları, temel tasarım, desen ve üç boyutlu atölyeleri, fotoğraf-video çekim stüdyoları, modern dans stüdyoları, dijital ve analog özelliğe sahip ses kayıt stüdyosu, yenilenen Yüksel Sabancı Sanat Galerisi.

Üstelik büyük bölümü son iki ay içinde tamamlanmış.

Fakültenin VEKOM (Vedat Kosal Müzik Araştırma ve Uygulama Merkezi) ile yakın işbirliği de unutulmamalıdır.

Ayrıca burada yapılan Yıldız Gitar Günleri gibi etkinlikleri de sıralamaya gerek görmüyorum.

Barbaros Bulvarı üzerinde bulunan fakültenin düzenlediği birçok konsere, açık oturuma, sergiye ulaşmak her zaman çok kolaydır.

Davutpaşa Kampusu’na dışardan dinleyicinin, seyircinin ulaşabilmesi imkânsızdır.

* * *

ÖĞRENCİLERE, öğretim üyelerine, öğrencilere pahalıya patlayacak bir naklin durdurulacağını umuyorum.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek’in kararı gözden geçirmesini diliyorum.     

X