ANKARA HABERLERİ

Sanat için yürüdüler

Haşim KILIÇ
06.06.2013 - 00:00Son Güncelleme :

Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi gibi sanat kurumlarının yapısını kökten değiştiren ve Meclis’e sunulmak üzere hazırlanan yasa tasarısı, Ankara’da çok sayıda sanatçının katıldığı yürüyüşle protesto edildi. Eylemde sanatçılar, sanatın ve sanatçının korunması gerektiği mesajını verdi.

Haşim KILIÇ

“Türkiye’deki Sanat Kurumlarının Oluşumu ve İşleyişi” başlıklı yeni yasa tasarı taslağı, çok sayıda sanatçının katıldığı yürüyüşle protesto edildi.
Kültür Sanat Sendikası tarafından düzenlenen yürüyüşe tiyatro, opera, bale gibi sanat çevrelerinden yüzlerce sanatçı katıldı. Ulus’taki Opera binasından başlayan yürüyüş, Kolej’e kadar sürdü. Burada diğer sendikaların oluşturduğu gruplarla birleşen sanatçılar, Kızılay Meydanı’na yürüdü.

DEĞİŞİME KARŞI DEĞİLİZ

Kültür Sanat Sendikası Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, tasarıyı tümden ret ettiklerini belirterek, “Bu taslağa göre devlet eliyle sanat yapılamayacak. Sanat kurumları adı altında kurumlar oluşturulacak ve Başbakanlığa bağlı 11 kişilik kurul, her şeye karar verecek. Tasarının mutlaka iptal edilmesi gerekiyor. Mevcut yasalarda değişiklik yapılması lazım. Güncelleştirmeler yapılmalı. Bu konuda mutlaka sanatçılarla görüşülmeli, onların düşünceleri etkili olmalı. Değişime karşı değiliz. Sanatın halkla buluşması için gerekenleri yapmaya hazırız” dedi.

ATANMIŞLAR İSTEMİYORUZ

Demirkaya, İngiliz modeli örnek alınarak hazırlandığı söylenen tasarıyla ilgili olarak şunları ekledi:
“Bu tasarının İngiltere ile alakası yok. Büyükelçilikle konuşuyoruz. Onların sistemini öğrendik. Orada seçilmişler var. Burada ise atanmışlar olacak. Atanmışlar istemiyoruz. Hükümetin isteğine göre sanat olamaz. Bunun iki boyutu var. Yüksek bütçeli yapımlarda büyük rantlar dönecek. Ayrıca devlet istemediği oyuna destek vermeyecek yada desteğini geri çekebilecek. Bu da taslağın ideolojik boyutu.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sanat için yürüdüler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanat için yürüdüler haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı