Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanalda müzik, film, kitap paylaşmaya ceza

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  24 Temmuz 2012 - 15:54Son Güncelleme : 24 Temmuz 2012 - 16:00

  Telif Hakları Genel Müdürü (THGM) Abdurrahman Çelik, yeni yasa hazırlığı içinde olduklarını belirterek, buna göre yasal sitelerden müzik, film ve kitap indirmenin mümkün olacağını, ancak asla paylaşıma izin verilmeyeceğini bildirdi.

  Bilgisayar kullanıcılarının film, kitap ve albüm satın almak yerine bunları çeşitli sitelerden indirmelerinin satışları ciddi ölçüde azalttığını belirten Çelik, şunları anlattı: “1994’te 120 milyon albüm satılırken, 2004’te bu rakam 70 milyona, 2011’de 9 milyona gerilemiş. Bundan sonra evinizdeki ya da işyerinizdeki herhangi bir bilgisayardan, yasal bir siteden müzik eseri indirirseniz, sorun olmayacak. Ama bu eseri Facebook, Twitter ya da mail yolu ile paylaşırsanız o zaman bu suç olacak. Bu paylaşımları tespit etmek için bir sistem kuracağız. Bu sistem şu anda Fransa ve ABD’de uygulanıyor.

  Özel dosyalara erişim olmayacak Meslek birlikleri, örneğin MÜYAP’ın üyelerine ait eserler, MÜYAP’ın veri bankasında bulunacak. Her eserin bir kodu olacak. Hazırlanacak robot yazılım ile facebook, twitter, mail gibi yerlerde tarama yapılacak. Ama bu kesinlikle kişilerin özel dosyalarına ulaşmak şeklinde olmayacak. Bu robot sadece eserlere verilen kodu yakalayacak.

  Eğer eseri bir başkasıyla paylaşırsanız o zaman meslek birlikleri, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından akredite edilmiş yazılım ile tespit edilen IP adreslerini savcılığa bildirecek. Savcılık IP adreslerine ilişkin kimlik ve iletişim bilgilerinin tespitine ilişkin kararını TİB’e gönderecek. TİB, IP adreslerine ilişkin bilgileri ihtarda bulunmak üzere THGM’ye bildirecek. THGM e-mail yoluyla bireysel internet kullanıcısına ilk uyarıyı yapacak. Uyarı yapılan kullanıcıya ilişkin veri tabanı oluşturulacak. Birinci uyarıdan sonraki 6 ay içinde aynı internet kullanıcısı yeniden ihlal yaparsa ihlalin gerçekleştirildiğinin tespiti halinde kullanıcıya e-mail, ayrıca posta yoluyla ikinci uyarı yapılacak. İkinci uyarıdan sonraki 6 ay içinde üçüncü ihlal gerçekleşirse dosya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecek. Kullanıcıya para ve hapis cezası gündeme gelecek.

  Sistem Fransa’da başarılı oldu Fransa’da ilk uyarıda insanların yüzde 90’ı eserleri paylaşmaktan vazgeçmiş. Üçüncü uyarıda ise ihlaller yüzde 2’ye gerilemiş. Bizde hazırlayacağımız yasanın uygulamaya geçmesiyle sektörün kan kaybını ve ülkenin maddi zarar uğramasını engellemeyi planlıyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı