Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sanal korsanlardan Af Örgütü'ne Suriye darbesi

  Hürriyet Planet
  28 Ağustos 2012 - 17:01Son Güncelleme : 28 Ağustos 2012 - 17:01

  Uluslararası Af Örgütü'nün internet sitesinde her zamankinden farklı bir açıklama yayımlandı. Kısa sürede yazıyı kaldıran örgüt, internet sitelerinin saldırıya uğradığını açıkladı.

  Uluslararası Af Örgütü'nün internet sitesinde yer alan açıklama "Af Örgütü Birleşmiş Milletler'i Suriyeli isyancılara para ve silah veren ABD, Katar ve Türkiye'yi durdurmaya çağırıyor" başlığını taşıyordu.

  Açıklamada, örgütün "ilk kez Suriye içinde bir araştırma gurubu kurduğu" ve isyancıların şok eden insanlık suçlarına şahit olunduğu belirtiliyordu.

  "Hilafeti kurmayı amaçlayan, El Kaide bağlantılı isyancılar, isteklerine katılmayan Suriyeliler'e saldırıyor" denilen açıklama kısa süre sonra internet sitesinden kaldırıldı.

  Af Örgütü'nden yapılan açıklamada internet sitelerinin hack'lendiği ve kaldırılan yazının örgütün görüşlerini ifade etmediğine yer verildi.

  Daha önce Suriye'ye yönelik silah ambargosu isteyen Af Örgütü, aynı talebi silahlı muhalifler için de dile getirmediği için eleştirilerin hedefi olmuştu.

  Örgüt "Neden ambargo çağrısı Suriyeli muhalifleri de kapsamıyor" sorusuna “Elimizdeki kanıtlara göre, Suriye’deki muhalif gruplar tarafından işlendiği rapor edilen suçlar, bizim tam bir silah ambargosu çağrısı yapmamız için gereken düzeye henüz ulaşmamıştır.” cevabı verilmişti.

  Af Örgütü'nün yanı sıra Reuters'in de internet sitesi hacklenmişti. Siber korsanlar, ajansın sitesine "Suriyeli muhalifler Libya'dan kimyasal silah temin etti" haberini yerleştirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı