ANKARA HABERLERİ

Sanal dünya sakinlerinin yüzde 3’ü dolandırılıyor

Hürriyet Haber
11.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının yüzde 3’ünün internet yoluyla dolandırıldığı, yüzde 36’sının ise bilgisayarlarına virüs bulaştığı ortaya çıktı.

Hürriyet Haber

Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 3’ünün dolandırdığı bildirildi. AB istatistik kurumu Eurostat’ın güvenli internet kullanımına ilişkin araştırmasına göre, Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının yüzde 3’ünün internet yoluyla dolandırıldığı, yüzde 36’sının ise bilgisayarlarına virüs bulaştığı ortaya çıktı. Eurostat, internet güvenliği ile ilgili istatistik verilerini açıkladı. Eurostat’ın yaptığı araştırmaya göre, İnternet kullanıcıları bilgisayarlarına bulaşan virüs nedeniyle zaman ve bilgi kaybına uğramanın yanı sıra finansal zarar görüyorlar.

Virüs oranları

16-74 yaş aralığındaki 115 bin internet kullanıcısının katılımıyla yapılan araştırmada, bilgisayara virüs bulaşma oranı en yüksek olan ülkeler sırasıyla yüzde 58 ile Bulgaristan, yüzde 47 ile Slovakya, yüzde 46 ile Macaristan ve yüzde 45 ile İtalya’dır. En düşük orana sahip olan ülkeler arasında ise yüzde 14 ile Avusturya, yüzde 15 ile İrlanda, yüzde 20 ile Finlandiya, yüzde 22 ile Almanya ve yüzde 36 ile Türkiye’de bulunuyor. AB genelinde ki oran ise yüzde 31’dir.

Güvenlik yok

Araştırma ayrıca, internet kullanıcılarının yüzde 3’ünün şifre kırma, sahte web sitesi kullanarak kişisel bilgilere ulaşma ya da sahte kartla ödeme yoluyla finansal kayba uğradıklarını gösterdi.  İnternet yoluyla dolandırılan kullanıcıların oranı Litvanya’da yüzde 8, İngiltere’de yüzde 7, Malta ve Avusturya’da yüzde 5, Türkiye’de ise yüzde 3 olarak belirlendi. Araştırmadaki bir başka veriye göre, AB’de internet kullanıcılarının yüzde 84’ü güvenlik programı kullanırken bu oran Türkiye’de sadece yüzde 58’de kaldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sanal dünya sakinlerinin yüzde 3’ü dolandırılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı