Samurai piyasasından 500 milyon dolar gelecek

Hürriyet Haber
03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

JAPONYA reyting kuruluşu JCR'ın, Türkiye'nin kredi notunu ‘‘BB’’den ‘‘BB+’’ya yükseltmesi ekonomi yönetimini sevindirirken, Hazine Samurai piyasasında tahvil ihracı hazırlıklarını birkaç gün içinde başlatıyor.

Dış borçlanma olanakları açısından Yen piyasasını uzun bir süredir izleyen Hazine'nin beklediği zamanlama, JCR'ın açıklamasıyla gerçekleşti. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre Hazine, tahvil ihracını bu ay içinde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Samurai piyasasında gerçekleştirilecek borçlanma tutarının ‘küçük bir miktar’ olacağı öğrenilirken, bu tutarın 500 milyon doların altında olacağı tahmin ediliyor. Japon piyasasında ‘küçük tutarlı borçlanma’ ya gidilmesine gerekçe olarak, ‘Yen’in dolar karşısındaki pozisyonunu'' gösterilirken, ‘‘Burada önemli olan faizle birlikte hangi spread'in ödendiğidir’’ değerlendirmesi yapılıyor.

Hürriyet'in edindiği bilgiye göre Hazine, Samuari piyasasında yüksek spread'li bir borçlanma yaparak; asıl hedeflediği dolar ve euro piyasalarındaki fiyatlandırmanın olumsuz etkilenmesini istemiyor.

Japon piyasasında tahvil ihracına ilişkin prosedürün, diğer iki piyasaya göre daha farklı ve uzun olduğu ifade ediliyor. Tahvil ihracını gerçekleştirecek yetkili banka belirlendikten yapılacak borçlanmanın ardından, paranın Mart ayında ‘kasaya girmesi’ bekleniyor.

Hürriyet'in görüştüğü Batılı diplomatik kaynaklar da, Samurai piyasasının sadece Türk Hazine'sine değil, dış borçlanma yapan bütün ülkelere uzun süredir kapalı olduğunu anımsatarak, şu değerlendirmeyi yaptılar:

‘‘Hazine'nin Mart ayında Yen piyasasına kuvvetli bir giriş yapmasının kapısı açıldı. Bu çok olumlu bir gelişme. Yabancı yatırımcı, Türkiye'nin dış borçlanmasında, spread'leri, benzer ülkelerle karşılaştırır. Yen piyasasında yapılacak bir borçlanma, Türk tahvillerinin spread eğrisinde olumlu bir kıpırdanma yaratır diye tahmin ediyoruz.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı