Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Samsung Tizen'e zehir zemberek sözler

  Hürriyet Haber
  27.08.2014 - 06:34 | Son Güncelleme:

  Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung'un mobil cihazlar için geliştirdiği Tizen işletim sisteminin başarılı olamayacağını söyledi, ortalık karıştı.

  Samsung, düne kadar Google'ın ve Android mobil işletim sisteminin en büyük destekçisiydi. Ancak artık sadece cihaz satarak kazandığı para Samsung'a yetmemiş olacak ki, Samsung tablet devriminden önce Intel ile ortak olarak geliştirmeye başladığı mobil işletim sistemi Tizen'i diriltti ve yakında Tizen'li telefonlar üreteceğini açıkladı. Ayrıca, giyilebilir bilgisayarlar ve akıllı ev cihazları içinde Android'in Wear platformunu kullanmayacağını, bu cihazlarda sadece Tizen kullanacağını vurguladı. Elbette bu açıklamalar, Google ve Samsung yöneticileri arasında masa yumruklamalı kavgalara da yol açtı ama ok yaydan bir kere çıktı.

  Samsun şimdi, aynı Microsoft, Apple veya Google gibi, kendi işletim sistemini yaygınlaştırmaya çalışan bir teknoloji şirketi olarak piyasada savaş verecek. Bu savaşta da, diğer telefon üreticilerinin Tizen'li modellerinden de büyük beklenti içinde ancak önemli bir telefon üreticisi olan Çinli Huawei'nin CEO'su, aynı zamanda büyük rakibi de olan Samsung'un işletim sistemini kullanmayacaklarını açıkladı. Huawei CEO'su Tizen'i başarıya ulaşma şansı olmayan bir işletim sistemi olarak gördüklerini de vurguladı.

  Aslında Huawei, yıllar önce Tizen platformu için destek veren şirketlerden biriydi. Ancak bu şirketler Android ve iOS arasındaki büyük rekabete odaklanırken Tizen'den vazgeçiler ve şu anda Samsung'un platformuna destek vermiyorlar. Huawei açık konuşan ilk şirket oldu. Diğer telefon üreticilerinin de benzer bir tavır takınması bekleniyor. Yani, Tizen savaşında Samsung yalnız kalacak gibi görünüyor.

  İŞTE SAMSUNG'UN TÜM GALAXY TELEFONLARI

  Etiketler: samsung tizen
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı