Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Samsung Electronics Efes Pilsen’e sponsor

Beko Basketbol Ligi kulüplerinden Efes Pilsen, 2008-2009 sezonu için Samsung Electronics ile sponsorluk anlaşması yaptı.

Gökhan HEBEPÇİ / İSTANBUL (DHA)
SON GÜNCELLEME

Conrad Otel'de sponsorluk anlaşmasıyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısına Efes Pilsen Kulübü Asbaşkanı Çetin Çeki, antrenör Ergin Ataman, Efes Pilsen takımı oyuncuları, Samsung Electronics Türkiye Genel Müdürü C.S. Lee ve Samsung Electronics Türkiye Cep Telefonu Direktörü Selim Erbay katıldı.

Asbaşkan Çetin Çeki, bir dünya markasını Türk basketboluna sponsor olarak kazandırmış olmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, "Bu anlaşmanın Efes Pilsen'in yıllardır sürdürdüğü Avrupa'nın önde gelen basketbol kulüplerinden biri olma çabasının somut bir sonucu olduğu inancındayız. Heyecanlı ve gururluyuz. Ancak sorumluluklarımızın daha da arttığının, işimizin daha da zorlaştığının bilincindeyiz. Samsung ile yaptığımız anlaşmanın her iki kurumun da her iki markanın da yararına olması için Efes Pilsen'in her türlü çabayı göstereceğini önemle vurgulamak istiyorum. Bizim için önemli bir gün. Adeta bir dönüm noktası" dedi.

Anlaşmanın ardından en büyük sorumluluğun oyunculara ve teknik heyete düştüğünü belirten Çeki, "Avrupa'da ve ligde daha fazla başarılı olmak için çok daha fazla çalışacaklardır. Kariyeri başarılarla dolu tecrübeli oyuncuların yanı sıra,

başarıya aç, yetenekli oyunculardan kurulu bir takım oluşturduk. NBA ile ciddi rekabet içine giren Avrupa basketbolu büyük gelişme içinde. Zirve noktasında. Türkiye'de de yatırımlar büyük boyutlara ulaştı. Bu anlaşma her iki taraf için büyük kazanım oldu" diye konuştu.

Sponsorluğun bir sezon için yapılması ile ilgili sorulan bir soru üzerine Çetin Çeki, "Deneyerek öğrendik ki, sporda yatırımlar uzun soluklu olmalı. Getirileri bu şekilde sağlanır. Bunu bir yıllık pilot sponsorluk olarak düşünüyoruz. Uzun

soluklu olması için her türlü imkanı sağlayacağız. Efes Pilsen'in amacı bu anlaşmayı uzun soluklu kılmaktır" yanıtını verdi.

Samsung Electronics Türkiye Genel Müdürü Lee ise, Efes Pilsen'in Türkiye'nin en üst düzey takımlarından biri olduğunu belirterek, "Biz de dünya markasıyız. Bu anlamda akla ilk gelebilecek Efes Pilsen oldu. Bu projeyi uzun

soluklu planlıyoruz" dedi.

Efes Pilsen Basketbol Takımı Antrenörü Ergin Ataman, takım olarak sezona büyük hedeflerle başladıklarını ve bu takımı yeniden Avrupa'nın zirvesine oturtmak istediklerini söyledi.

Anlaşmanın, iki tarafın beklentilerini karşılaşacağını umduğunu vurgulayan Ataman, "Herkesin beklentisi zorlu maratonda başarılı olmamız. Türkiye şampiyonluğu, kupa şampiyonluğu ve hepsinin ötesinde Avrupa Ligi'nde dörtlü final ve şampiyonluk adayı olmamız bekleniyor. Ciddi çalıştık. İnandığımız ve önemli oyuncuları transfer ettik. Zaten Efes Pilsen'in kemikleşmiş bir kadrosu vardı. Üç sezondur şampiyonluktan uzağız. Efes Pilsen için bu uzun bir zaman. Uzun bir aradan sonra Efes Pilsen'i şampiyonluğa taşımak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Avrupa'da ciddi yatırımlar yapıldığını hatırlatan tecrübeli antrenör, "İspanyol, Yunan ve İsrail kulüpleri çok ciddi yatırımlar yapıyor. Efes Pilsen de kurduğu kadroyla iddialıdır. Herkes kadar şampiyonluk adayıdır" dedi.

Beklentilerin ve verilen desteğin üzerlerinde bir baskı oluşturup oluşturmayacağı sorusu üzerine Ataman, "Buna baskı diyemeyiz, ama ciddi sorumluluk yüklüyor. Hem kulübümüz, hem de Türk sporu başarı bekliyor. 2000-2001'den sonra Avrupa'da dörtlü finali televizyondan izliyoruz. Bu hedefle yeniden yola çıktık. Bu takımı yeniden Avrupa'nın zirvesine oturtmak istiyoruz" diye konuştu.

Ergin Ataman, Efes Pilsen'in her zaman altyapısından oyuncu yetiştirdiğini vurgulayarak, "NBA'ye giden oyuncular Efes Pilsen'den çıkmıştır. Bunlar hem Türk sporuna, hem de Avrupa basketboluna yapılan yatırımlardır. Darüşşafaka ile işbirliği yaptık. Emre, Bora gibi oyuncular orada tecrübe kazanacak. Bir yandan Avrupa şampiyonluğu kovalarken, bir taraftan da genç oyuncuları yetiştirmek istiyoruz" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler