Samsung, cepte müzik, kolda telefon dönemini başlatıyor

Hürriyet Haber
19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜNYANIN dördüncü büyük mobil telefon üreticisi Samsung, kendi geliştirdiği teknolojiler ile cep telefonlarına yeni işlevler kazandıracak. Kısa süre sonra piyasaya çıkacak telefonlar ile müzik dinleyip, televizyon seyredilebilecek veya isteyenler cep telefonunu kolunda taşıyacak.

GÜNEY Koreli dünya elektronik devi Samsung sayesinde, cep telefonları günlük hayatımızda yeni işlevler de üstlenecek. Türkiye Distribütörlüğünü Başarı Şirketler Grubu'nun üstlendiği Samsung, MP3 adı verilen dijital müzik kayıtlarını da çalabilen yeni cep telefonunu önümüzdeki aylarda Türkiye'de de satışa sunuyor. Sadece 97 gram ağırlığındaki bu yeni cep telefonu ile telefon kullanıcısı istediği takdirde saatlerce CD kalitesinde müzik dinleyebilecek ya da telefon görüşmelerini kaydedebilecek.

Samsung, kol saati şeklindeki telefonunu ise önümüzdeki yıl Türkiye'de de satışa çıkaracak. Samsung'un cep telefonu kullanıcılarına bir diğer sürprizi ise, televizyonlu cep telefonu, Henüz prototip olarak tasarlanan cep telefonu, üzerindeki TV anteni ile istendiğinde küçük bir renkli televizyona dönüşebiliyor.

Samsung Electronics, mobil telefon pazarıyla ilgili yeni strateji ve ürünlerine Güney Kore'nin başkenti Seul'de bir grup Türk gazeteciye anlattı. Samsung Electronics'in Asya pazarlanından sorumlu Genel Müdürü K.B. Roh, mobil telefonlarda yeni dönemdeki stratejilerini, ‘‘daha küçük, daha kolay ve daha hızlı’’ şeklinde özetledi.

HIZLI BÜYÜME

Cannes'da yapılan GSM 2000 Konferansı'nda ‘‘1999 yılının en hızlı büyüyen şirketi’’ seçilen Samsung Telecomunications, mobil telefonda dünyanın en büyük dördüncü kuruluşu durumunda bulunuyor. 1999 yılında 17 milyon mobil telefon satan kuruluş, 2000'de bu rakamı 30 milyon adete çıkartarak, dünya sıralamasında ilk üçe girmeye hazırlanıyor. Şirketin, 2005'teki hedefi ise dünyanın en büyük iki mobil telefon üreticisinden biri olmak.

Samsung yetkilileri, GSM pazarında bütün hesaplarını rakipleri Nokia üzerine yaptıklarını belirtiyorlar. Şirket, bu nedenle Türkiye'de Nokia'yı çok büyük satış rakamlarına ulaştıran Başarı Şirketler Grubu'nu seçti. Başarı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Yıldız, ‘‘Çok büyük bir gelecek olduğuna inandığımız için Samsung ile çalışmayı seçtik. Böylece, dünyanın en büyük 4 mobil telefon üreticisinden ikisi ile çalışır duruma geldik’’ dedi.

Samsung, ABD'de kullanılan mobil telefon standardı CDMA'da, dinamik ve statik hafıza çiplerinde, renkli monitörde dünya birincisi, mikrodalga fırın üretiminde dünya ikincisi, renkli televizyonda ise dünya beşincisi durumunda bulunuyor.

Samsung telefonlarının üretim merkezi Seul'e 350 kilometre mesafedeki Gumi kentindeki tesisler. Saniyede bir telefon üretilen tesislerde, aynı anda 72 üretim bandı çalışıyor. Gumi tesisleri, aynı zamanda dünyanın tek çatı altındaki en büyük telefon fabrikası.

Mobil telefonda dünya pazarı

Firma Payı (%)

<ı>Nokia 26.9

Motorola 16.9

Ericsson 10.5

Samsung 6.2

İşte yarının cep telefonları

TV'li telefon

SAMSUNG, önümüzdeki yıllarda cep telefonunu televizyon olarak da kullanmaya hazırlanıyor. Şimdilik sadece prototipi üretilen SCH-M220 adlı cep telefonunun üzerinde bir de TV alıcısı bulunuyor. Güçlendirilmiş bir pille 4 saate kadar kesintisiz renkli TV izleme imkanı veren ürünün, eğer piyasaya çıkarsa prototipine göre ciddi değişikliklere uğraması bekleniyor.

Cepte müzik

SAMSUNG'un bu yılın ortalarına doğru dünya ile aynı anda Tüarkiye'de de satışa sunacağı, cep telefonunun en önemli özelliği MP3 adı verilen dijital ortamda kaydedilmiş müzik parçalarını da çelebilmesi. Özel kulaklığı ile bir walkman'e dönüşen telefonun üzerine 32 MB'lık bir hafıza çipi bulunuyor.

Beni koldan ara

SPH-WP10, dünyanın ilk kol saati şeklindeki telefonu. Sadece 39 gram ağırlığındaki telefonun üzerinde bir tuş takımı bulunmuyor. Telefon, tamamen ses ile kumanda ediliyor. Samsung, bu ürünü de 2000 yılında ABD'de piyasaya çıkartacak.

Samsung'un iki yeni telefonu Türkiye'de

BİR süre önce Türkiye Distribütörlüğü'nü Başarı Şirketler Grubu'na veren Samsung, 2000 yılında Türkiye pazarında hızlı büyüme için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Başarı ile Samsung, SGH-2400 adlı yeni cep telefonunu yarından itibaren Türkiye pazarında satışa sunuyor. 240 milyon liradan satılacak 90 gram ağırlığındaki SGH-2400, sesle kumanda gibi aynı sınıftaki rakip ürünlerde olmayan pek çok özelliğe sahip. Samsung'un önümüzdeki günlerde Türkiye pazarına sunacağı diğer madeli ise SGH-A100. Samsung'un en küçük ve hafif çift bantlı telefonu, nisan ayında satışa çıkacak ve yaklaşık 400 milyon liradan satılacak. 87 gram ağırlığındaki SGH-A100 70 saate kadar bekleme süresine sahip.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı