Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Samsung ceplerde Bada devrimi

  hurriyet.com.tr
  12 Kasım 2009 - 14:35Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 14:35

  Samsung yeni işletim sistemi Bada ile iddialı geliyor; Nokia yeni bombasını patlatmaya hazırlanıyor.

  Nokia ve Samsung dünya genelinde telefon pazarının yüzde 60'ına sahip. Fakat Apple ve RIM firmalarının akıllı cep telefonu piyasasındaki inanılmaz yükselişi Samsung ve Nokia'yı yeni projeler üretmeye zorluyor.

  Geçtiğimiz günlerde Nokia yeni modeli N900'ün teslimatlarına başladığını açıkladı. Bilindiği gibi N900, Linux türevi olan yepyeni bir işletim sistemiyle, Maemo ile birlikte gelecek. Samsung ise yeni açık mobil platformu "Bada"nın Aralık ayında kullanıma başlayacağını belirtti.

  Nokia'nın N900 modelinde ilk kez Linux Maemo kullanacak. Bu kritik hamle sayesinde Nokia, akıllı telefon yarışında geride kaldığı rakiplerini yakalamayı hedefliyor.

  Samsung'un "Bada" projesi de hemen hemen aynı amaçlarla ortaya çıkmış gözüküyor. Fakat uzmanlar akıllı telefon piyasasının yeni bir işletim sistemine ihtiyacı olup olmadığından emin değil.

  Samsung un satış rakamları Apple, RIM ve HTC'nin bir hayli gerisinde. Nokia ise smartphone piyasasında rakipleri Apple ve RIM den daha geride gözükse de, adet bazında dünyanın en fazla üretim yapan firması.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı