SAMSUN HABERLERİ

"Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı

AA / Fatma Kalay
14.01.2015 - 14:45Son Güncelleme : 14.01.2015 - 14:46

- Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Acar: - "İnsanın maddi ve manevi gelişiminde en yakın medeni çevresi şehirdir. İnsan çevresini, çevresi de insanı geçmişiyle, geleceğiyle, mevcut haliyle, kederiyle, üzüntüsüyle, tasasıyla, her şeyi ile etkiler"

AA / Fatma Kalay

SAMSUN (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Samsun Büyükşehir Belediyesi ile düzenlediği "Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı İbrahim Acar, Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezindeki toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde düzenledikleri çalıştayların 10'uncusunu Samsun'da gerçekleştireceklerini anlattı. Acar, "İnsanın maddi ve manevi gelişiminde en yakın medeni çevresi şehirdir. İnsan çevresini, çevresi de insanı geçmişiyle, geleceğiyle, mevcut haliyle, kederiyle, üzüntüsüyle, tasasıyla, her şeyi ile etkiler" dedi.

Şehirlerin de insanlar gibi ruhu ve kimliği bulunduğunu aktaran Acar, şehirlerin birbirinden ayrılan özellikleri, imajları olduğunu dile getirdi.

Şehirlerin kimliğinin oluşmasında tarih, ekonomi, insan, coğrafi özellikler gibi etkiler olduğuna dikkati çeken Acar, şunları kaydetti:

"Şehirlerimizin yeniden planlanma sürecindeyiz. Maddi ve manevi planlama sürecindeyiz. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak mekansal planlama çalışmaları başlattık, stratejik mekansal planlama. Bütün yurt çapında yapılıyor. Her bölgede, her bir yerleşim biriminde, her bir şehirde kırsalda baştan başa ülkenin mekansal planlaması yapılıyor. Mekansal planlama bir mevcudun muhafazası için, değerlerimizin muhafazası için, yeni değerlerin geliştirilmesi için... Yeniden kurgulanan, tasarlanan şehirlerin doğru planlanabilmesi için ülke çapında böyle bir mekansal planlama yapılıyor."

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise şehir ve insanın birbirinden koparılmayacak kavramlar olduğunu belirtti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da çalıştayın Samsun için hayırlı olmasını diledi.

Şehirlerin, kırsaldan kente doğru göçle şekillendiği, adeta yeniden yapılandığı süreçte, estetikten ve vizyondan mahrum şehirlerin oluşması tehlikesiyle karşı karşıya kalındığını vurgulayan Yılmaz, "Dolayısıyla şehirlerimizin kimlik ve vizyon saptama, belirleme, şehirde yaşayan insanları bu vizyon etrafında zihinsel olarak bir noktaya getirme veya aynı amaçlar doğrultusunda şehre bakmaya yöneltme yönündeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çalışmasının son derece yararlı olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan'ın yaptığı toplantıda, Şehircilik Bakanlığı Danışmanı İbrahim Acar, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayfer Gedik katılımcılara sunum yaptı.

Tanıtım toplantısı yapılan çalıştayın 15 gün sonra gerçekleştirileceği bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden "Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 14 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:30
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   12:39
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:44
  • Yatsı
   20:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı