SAMSUN HABERLERİ

Samsun Müftüsü: Allah bizden oruç tutmamızı istiyor aç durun demiyor

DHA
25.05.2017 - 11:23Son Güncelleme :

YEREL HABERLER SAMSUN

DHA

GÖRÜNTÜLÜ HABER SERVİSİNE

SAMSUN İl Müftüsü Veysel Çakı, "Oruç tutan bir Müslüman eliyle, diliyle, gözüyle, kulağıyla bütün organları ile oruç tutmalıdır. Eğer oruç bizi yalan konuşmaktan, dedikodu yapmaktan, küfür söylemekten, haram yemekten günah işlemekten alı koymuyorsa, bizi olgunlaştırmıyorsa, ahlakımıza olumlu yönde yansıması olmuyorsa orucun o zaman bu bir perhiz olur ancak kilo vermiş oluruz. Halbuki Allah bizden oruç tutmamızı istiyor aç durun demiyor bize" dedi.

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Ramazan ayının 26 Mayıs Cuma günkü teravih namazı ile başlayacağını belirterek bu ayda Müslümanların dikkat etmesi gereken durumlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Ramazan ayının 11 ayın sultanı olduğunu söyleyen Müftü Çakı, "En faziletli gece olan bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ni içinde barındıran Müslümanların rehberi olan Kuran-ı Kerim'in inmeye başlandığı, peygamberimize peygamberlik tacının giydirildiği mübarek bir ay Ramazan Ayı. Oruç önemli bir ibadettir. Hatta bir Hadis-i Şerifte Peygamberimiz şöyle buyuruyor; Bir Müslüman bir ibadeti yerine getirdiğinde 10 misli ile 700 misli arası sevap kazanır. Yaptığı ibadetin ihlas ve samimiyetine göre. Ancak diyor Allah oruç ibadetine 'O benim içindir. Onun mükafatının sayısını ben bilirim'. Yani oruç için 'O benimdir' ifadesini kullanıyor. Halbuki bütün ibadetler Allah içinden ancak oruç ibadetinin özel bir durumu var" dedi.

Oruç tutan Müslüman'ın Allah'ın emrini yerine getirmiş olacağını söyleyen Müftü Çakı, "İbadetin bir bedeni bir ruhu vardır. İbadetin bedenini de düzgün yapmak lazım ama ruhu ondan daha önemlidir. Yani bir insanını şekli şemali giyimi kuşamı düzgün olmalı ama içi de temiz olmalı. Ruhu temiz olmalı. İbadetlerin sosyal hayata, fert ve kişinin hayatına yansıması çok önemlidir. Yani oruç tutan bir Müslüman eliyle, diliyle, gözüyle, kulağıyla bütün organları ile oruç tutmalıdır. Yani günahlardan da oruçlu olmak, kötülüklerde de oruçlu olmak önemlidir. Eğer oruç bizi yalan konuşmaktan, dedikodu yapmaktan, küfür söylemekten, haram yemekten günah işlemekten alı koymuyorsa, bizi olgunlaştırmıyorsa, ahlakımıza olumlu yönde yansıması olmuyorsa orucun o zaman bu bir perhiz olur ancak kilo vermiş oluruz. Halbuki Allah bizden oruç tutmamızı istiyor aç durun demiyor bize. Ağar tuttuğumuz oruç bizim günlük yaşantımızda kaliteyi getirmiyorsa, kimseye kötülük etmeden, hakkına hukukuna tecavüz etmeden hayatımızı sürdürme konusunda bize bir kalite kazandırmıyorsa o zaman biraz göbeğimiz erimiş olur yağlarımız erimiş olur perhiz yapmış oluruz ama Allah'ın arzu ettiği şekilde bir oruç tutamamış oluruz. Buna dikkat etmemiz gerekir " şeklinde konuştu.  

Ramazan ayının yardımlaşma ayı olduğunu dile getiren Müftü Çakı, "Oruçlu olduğumuz süre içerisinde çevremizdeki fakir fukara, yoksul insanları sevindirme onların duasını alma konusunda da gayretimiz olmalıdır. İftarımızın sahurumuz zekatımız fitremiz Ramazan'ın feyzinden istifade edebilmek için önemli bir fırsattır. Ama ramazandaki iftarlarda gösterişten uzak olmalıdır. Eğer bir gösteriş 'Desinler' karışırsa işin içine Allah böyle bir ibadeti kabul etmez" diye konuştu.
Görüntü Dökümü
----------------------------
- Müftülükten detay
- Müftü ile röportaj
- Detaylar
(SÜRE : 5.55 - BOYUT : 189 MB)
Haber-Kamera : Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)-

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Samsun Müftüsü: Allah bizden oruç tutmamızı istiyor aç durun demiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  14:59
 • Akşam
  17:14
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı