Gündem Haberleri

  Samsun’da 2 milyon YTL'lik fındık vurgunu

  Murat SANDIKÇI/SAMSUN, (DHA)
  15.10.2007 - 15:37 | Son Güncelleme:

  SAMSUN’un Terme ve Çarşamba ilçelerinde, fındık üreticilerinden piyasa değerinin üzerinde fiyatla fındık toplayan tüccar, paraları vermeden ortadan kayboldu. Mağdur olduklarını belirten üreticiler ise polise giderek şikayette bulundu. 2 Milyon YTL’lik vurgun yapıldığını ileri süren üreticiler, fındıklarını alan ancak paralarının tamamını ödemeyen tüccar M.Ü.'nün yakalanmasını istedi. Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, “Üreticiler durumu bize bildirdiğinde çok şaşırdık. Onları defalarca uyarmamıza rağmen fındıklarını yüksek fiyattan tüccara vermek istediler. Gerekli yerlere başvuru yapıldı. Artık konu emniyetin bilgisi dahilinde” dedi.

  Çarşamba ve Terme ilçelerinde üreticilerden yüksek fiyatla fındık topladığı iddia edilen tüccar Murat Ünyeli'nin, ödeme yapmadan ortadan kaybolması çiftçileri şok etti. Piyasa değeri 4.20 YTL olan fındığı yüksek fiyatla tüccara veren 50 çiftci dolandırıldıklarını ileri sürerek polise şikayette bulundu. Tüccara 4.80 ve 5.00 YTL arasında değişen fiyatlarla tonlarca fındık veren üreteciler, neye yapacaklarını şaşırdı. Veresiye aldığı fındıkları düşük fiyata elden çıkaran Murat Ünyeli ise ortadan kayboldu. Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör, “Murat Ünyeli yüksek fiyata aldığı fındığın yarı parasını vermiş. Geri kalan kısmını ise ödememiş. Toplandığı tonlarca fındığı başka tüccarlara düşük fiyata peşin paraya satarak ortadan kaybolmuş. Mağdur olan üreticiler bize gelerek şikayetlerini iletti. Yetkili makamlara konu aktarıldı. Çiftçiler yüksek fiyata aldanarak mallarını bu kişiye vermişler. Yaklaşık 2 milyon YTL’lik fındık vurgunu sözkonusu” dedi.

  ODA BAŞKANI: DEFALARCA UYARDIK

  Giresun kalite fındığın TMO tarafından 5.15 YTL’den alındığını ancak bölgedeki randıman nedeniyle TMO’nun 4.20 YTL’den fındık alımı yaptığını belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Yetkin Karamollaoğlu ise, üreteciler durumu bildirdiklerinde çok şaşırdıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

  “Biz onları defalarca uyarmamıza rağmen bizi dinlemediler. Yüksek fiyata aldanıp fındıklarını tüccara verdiler ve mağdur oldular. Gerekli makamlara konuyu bildirdik. Tüccarın deposu boş ve kapalı. Kendisi de ortalıkta yok. Artık konu emniyetin bilgisinde. Umarım kısa sürede olay çözüme kavuşturulur ve mağdur olan üreticilerimiz de mağduriyetlerini giderir.”

  Mağdur olan üreticilerden Burhan Özaslan ise yaklaşık 5 ton civarında fındık verdiğini ve şu anda zor durumda olduğunu belirterek, polise şikayette bulunduğunu, dolandırıcı tüccarın kısa sürede yakalanmasını istediğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı