Samsun-Ceyhan’a Rus petrolü göründü Erdoğan mutlu oldu

Hürriyet Haber
07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.08.2009 - 11:57

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in dünkü Ankara ziyaretinde, Samsun-Ceyhan Boru Hattı’na Rus petrolünün yönlendirilmesi imzası da atıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan, “Bu anlaşma beni ayrıca mutlu etti” dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin’in ele aldığı en önemli konulardan biri olar Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi’nde, Türkiye istediğini aldı. TPAO ile Rosneft arasında imzalanan protokol ile Rusya, Samsun-Ceyhan hattını fizibl hale getirecek kadar petrol vermeyi tahaahhüt etti.

Başbakan’ı mutlu eden imza

“Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi’ne Rusya’nın katılımını çok önemsediğini” belirten Erdoğan, bugün bu anlaşmanın da yapılmasının kendisini ayrıca mutlu ettiğini dile getirdi. Böylece bu hatta Türkiye, İtalya ve Rusya Federasyonunu birlikte olacağını kaydeden Erdoğan, bu noktadaki çeşitliliği de artırdıklarını belirterek, “Bundan dolayı Türk boğazları üzerindeki yükü de ciddi manada bu proje hafifletmiş olacaktır” dedi.

Ceyhan’a farklı bakış

Toplantı sonrasında bir Rus gazetecinin Burgaz-Dedeağaç Projesi ile Samsun-Ceyhan Projesi için yeterli petrolün olup olmadığına ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi: “İşin içinde olanlar bunun ne denli güçlü tedarik kaynakları olduğunu biliyorlar ve bu noktadan hareketle de bu adımlar, yatırımlar yapılıyor ve Samsun-Ceyhan’da oradan petrolün verilmesi olayının, gerek rafine edilmesi noktasında gerekse dünyaya takdimi, hem de rafine edilerek hem ham petrol olarak çok büyük işler görecektir. Orada da yine bir çeşitlendirme söz konusudur. Biliyorsunuz Ceyhan’a bizim bakışımız çok çok farklıdır. Ceyhan’ı bu noktada adeta bu işin bir dağıtım merkezi haline getirmenin gayretleri vardır. Bakü-Tiflis-Ceyhan bunun içindedir. Aynı şekilde Kerkük-Yumurtalık bunun içindedir.”

Her konuda anlaştık Türkiye transit ülke oluyor

MAVİ Akım’ın uzatılması ve Güney Akım projesi ile de gazın Türkiye üzerinden ihraç edilmesi konusunda yapılan anlaşmalarla, Türkiye’nin transit bölge haline geleceğini dile getirdi. “Her konuda anlaştık” derken, Türkiye’de doğalgaz depolarının inşaatı ve elektrik enerjisinin Türkiye’ye satışı konusunda da anlaşma sağlandığını açıkladı.

Güney Akım, Nabucco’ya alternatif değil

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, gelen sorular üzerine Güney Akım projesi’nin Nabucco’ya alternatif olmadığını belirterek, “Güney Akım ve Nabucco’yu birbirinin alternatifi olarak, rakibi olarak takdim etmekten öte, bana göre, bir çeşitlilik olarak ifade etmek çok daha isabetli olur. Kaldı ki; bunlar yarın zaten Avrupa’ya yetmeyecek ve bugünden alınan bir tedbirdir. Kimsenin bu yatırımlardan çekinmesine gerek yok” dedi. Vladimir Putin de, “Güney Akım projesinin inşa edilmesi, Nabucco projesini engellenmez. Müşterilerden gelen talebe bağlı olarak iki proje de hayata geçirilebilir” diye konuştu.

Putin’e ‘matruşka’lı protesto

ÇEVRECİ eylemleriyle tanınan Greenpeace (Yeşilbarış) örgütü, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Türkiye’de nükleer enerji konularını da görüşecek olmasını protesto etti. Putin’in temasları öncesi Ankara’da eylem yapan Greenpeace üyesi bir grup, “Enerji devrimi şimdi”, “Nükleer? Hayır teşekkürler” yazılı dövizler taşıdı. Güvenpark’ta toplanan grup, parkta eylem yapmalarına izin verilmeyince önce Çevik Kuvvet ekipleri nezaretinde Milli Müdafaa Caddesi’ne geldi; burada üzerinde Başbakan Erdoğan ve Rusya Başbakanı Putin’in fotoğraflarının olduğu büyük matruşka maketleri önünde basın açıklaması yaptı. Putin’in nükleer enerji konusunu da görüşeceğini söyleyen Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, “Bu pazarlıkta kimin kaybedeceği belli. Bu uğurda harcanacak milyarlarca lira Türk halkının cebinden çıkacak.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı