SAMSUN HABERLERİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz:

AA / İlyas GÜN
10 Aralık 2014 - 15:41Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 15:41

- "Samsun Karadeniz'e komşu ülkeler ve şehirler içinde deniz temizliği konusunda en duyarlı ve başarılı şehirlerden birisidir"

YEREL HABERLER SAMSUN

AA / İlyas GÜN

SAMSUN (AA) - Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Samsun, Karadeniz'e komşu ülkeler ve şehirler içinde deniz temizliği konusunda en duyarlı ve başarılı şehirlerden birisidir" dedi.

Deniz Temiz Derneği TURMEPA'nın Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürüttüğü Mavi Karadeniz Projesi'nin eğitim faaliyeti devam ediyor. Derneğin 19 Mayıs Lisesi'nde öğretmenlere yönelik eğitim çalışmasıyla ilgili düzenlenen toplantıya Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar ile çok sayıda davetli katıldı.

Burada konuşan Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin deniz temizliği ve biyolojik eko sistemi korumaya yönelik hassasiyet gösteren ender belediyelerden birisi olduğunun söyledi.

Yaptıkları altyapı yatırımları ve hayata geçirdikleri arıtma tesisi ile kentin hiç bir kirli atığının Karadeniz'e dökülmediğine işaret eden Yılmaz, "Türkiye denizi karşı sahillerden daha az kirletiyor. Bulgaristan ve Ukrayna sahilleri, Tuna, Volga, Dinyeper nehirlerinin taşıdığı Avrupa ülkelerinin petro kimya ve sanayi atıklarıyla ve çöp yığınlarıyla dolu. Karadeniz hepimizin denizi. Uluslararası anlaşmalar gereği yaptırımlarla ilgili süreç sürüyor ama kirlilik Karadeniz'e akmaya devam ediyor" diye konuştu.

Samsun sahillerinin temizlenmesi ve bu konuda yaptıkları alt yapı yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Yılmaz, şöyle devam etti:

"Karadeniz'in en büyük şehri olan Samsun, Akçay'dan Kanlıçay'a kadar 225 kilometre uzunluğunda bir sahile sahiptir. 2010 yılında Samsun'da nasıl farkındalık oluştururuz, nasıl yaparız da Karadeniz kirliliğini İstanbul ölçeğinin dışına çıkarırız diye Samsun'da TURMEPA'nın şubesini kurmuştuk. Aslında daha önce de Samsun sahillerinin deniz temizliği ile ilgili uğraşıyor, bu da TURMEPA yönetiminin dikkatini çekiyorduk. TURMEPAurmepa yönetimi de bu duyarlılığımıza katkıda bulunmak için destek olmak amacıyla şubeyi açtı. Kurulduğumuz günden bu yana en güzel programlardan biri organize edilmiş. Çok mutlu oldum. Eğitici eğitimi kapsamında 500'e yakın hocamız, temiz deniz konusunda eğitilecek. Denizlerimizin temiz tutulması ve temizlenmesi konusunda farkındalık oluşturacak ve bu bilgileri çocuklarımıza aktararak bir bilinç meydana gelecek. Bu en önemli faaliyetlerden birisidir."

- "Liman çamurla doluydu"

Samsun Limanı'ın geçmiş yıllarda çamurla dolu olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti:

"Samsun Limanı geçmiş yıllarda çamurla doluydu. Şehrin atık suları ve kanalizasyonu liman bölgesine ve sahillerimize akıyordu. Liman içi kanalizasyon atıklarının oluşturduğu çamurla dolmuş, liman içinde adacıklar oluşmuştu. 1999 yılının Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için deniz kuvvetleri heyeti gelmişti. Bir albay, limana girmek için çektikleri zorluğu, liman sahası içini dolduran çamurla ilgili tespitlerini ve gördüklerini aktardı ve biyolojik hayat diye bir şey kalmadığını söyledi. Biz de bu çamuru ortadan kaldırmak ve liman sahasını özel tarak gemilerle temizlemek için harekete geçtik. 50 yıllık birikmiş milyonlarca ton ağırlığındaki çamur tabakasını 2.5 yılda temizleyebildik. Şu an limanın içinde insanlar yüzüp balık tutuyor. Liman içi tertemiz oldu. Samsun Karadeniz'e komşu ülkeler ve şehirler içinde deniz temizliği konusunda en duyarlı ve başarılı şehirlerden birisidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:50
  • Guneş
   05:42
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:36
  • Akşam
   19:34
  • Yatsı
   21:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı