GeriFutbol Samsun 19 Mayıs Stadı'nın koltuklarını kimse kıramayacak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samsun 19 Mayıs Stadı'nın koltuklarını kimse kıramayacak!

Samsun 19 Mayıs Stadı'nın koltuklarını kimse kıramayacak!
refid:27399465 ilişkili resim dosyası

2015 Nisan ayında bitirilmesi planlanan Samsun 19 Mayıs Stadı, UEFA kriterlerine uygun yapıldı. Akıllı stadyum olarak inşa edilen tesiste yangın çıkması durumunda sulama sistemleri kendiliğinden harekete geçecek ve turnikeler kendilerini serbest bırakacak. Stadın koltukları kırılıp sahaya atılamayacak!

Samsun'da UEFA EURO 2020 standartlarına göre inşaatı devam eden 19 Mayıs Stadyumu'nda yerden çim ısıtma, tribünden ısıtma, alışveriş merkezi, localar, restoranlar, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları ve ofisler bulunacak.
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından yüklenici firma Ali Acar İnşaat'a yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 42'si tamamlandı.
İnşaat çalışmaları hakkında bilgi veren yüklenici firmanın proje müdür yardımcısı Bünyamin Ayar, stadyumun betonarme imalatının yüzde 99'unun tamamlandığını söyledi.

Samsun 19 Mayıs Stadının koltuklarını kimse kıramayacak

SPORDA ŞİDDET YASASINA UYUMLU STAT
Stat genelinde de yüzde 42 seviyesinde bulunduklarını dile getiren Ayar, stadyumun 6222 sayısı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Yasasına tam uygun olacağını vurguladı. Ayar, stadyuma serme çim değil, doğal çim ekeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

ÇİMLERDE DE, TRİBÜNDE DE ISITMA OLACAK
"Birçok yeni stadyumda yaşanan çim sorununu doğal çimle çözeceğiz. Ayrıca çim saha yerden ısıtılacak ve çimlerin çabuk deforme olmaması için gün ışığının iyi bir şekilde alması sağlanacak. Çimlerde de tribünlerde de ısıtma olacak. Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yaşanan rüzgar sorununun burada yaşanmaması içinde rüzgar türbin testlerini dünyanın en yüksek binaları bulunan Dubai ve Avustralya'da denedik. Stadyumda 11 bin metrekare alışveriş merkezi, 54 loca, restoranlar, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları ve ofisler bulunacak."

Samsun 19 Mayıs Stadının koltuklarını kimse kıramayacak

19 Mayıs Stadyumu'nun 140 bin metrekare alanda yapıldığına işaret eden Ayar, stadyumun UEFA EURO 2020 kriterlerine uygun yapıldığını, bunun için smart stadyum dedikleri, akıllı stadyum inşa ettiklerini söyledi.
Stadyumun içinde tüm elektronik ve mekanik sistemlerin birbirine bağlantılı olacağını anlatan Ayar, şunları kaydetti:

YANGIN ÇIKARSA TURNİKELER KENDİLERİNİ SERBEST BIRAKIYOR
"Statta çıkabilecek bir yangında sulama sistemleri kendiliğinden harekete geçiyor ve turnikeler kendilerini serbest bırakıyor. Elektronik sistemlere öğretilmiş bir senaryo var. Çünkü hazırladığımız yangın kaçış senaryosu dahilinde bir senaryoya sahipler. Otomatik tahliye için bütün geçiş yolları açılıyor. Yani bu stadyum elektromekanik sistemlere sahip olan akıllı bir stadyumdur. Stadyumu 2015 yılının Nisan ayı gibi bitirmeyi hedefliyoruz."

ARTIK KOLTUKLARI KIRAMAYACAKLAR
Ayar, bazı taraftarların koltukları kırarak saha atmasını engellemek için de tribünlere yerleştirilen koltukların sağlamlığının test edildiğini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle