« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonlukları saymayı bıraktım

41 dünya şampiyonluğu ile bu konuda rekorun sahibi olan Björn Dunkerbeck Hürriyet’e konuştu.44 yaşına rağmen hala ilk günkü gibi yarıştığını söyleyen tecrübeli sörfçü “İlk şampiyonluk her zaman en önemlisidir. Beşinci önemlidir, 10. önemlidir ama artık ben keyif aldığım işi yapıyorum” dedi.

Onur Salman
SON GÜNCELLEME

SPOR, modern zamanda limitlerini zorlamak için yapılıyor aslında. Dünyanın en ünlü sporcularından Usain Bolt mesela hedefini ‘Efsaneler arasında yer almak’ olarak açıklıyor. Yani limit aşımı. Michael Phelps, belki de erişebileceği bir şey kalmadığı için ‘Bana eyvallah’ dedi. Örnekleri çoğaltabiliriz. Lakin Björn Dunkerbeck bbu algıya tek başına direniyor. Hollandalı bir baba ile Danimarkalı bir annenin Kanarya Adaları’nda doğan çocuğu olarak bir sörfü tutkunuydu. Tutkusu, mesleğe dönüştü ve toplam 41 dünya şampiyonluğuna rağmen hala ilk günkü heyecanla yarışıyor. 44 yaşındaki sporcu ile bu sene ikincisi düzenlenen Redbull Aegean Cross’ta buluştuk.

Sırrı tecrübe ve tutku

- KARİYERİN boyunca 41 dünya şampiyonluğu ve 7 dünya rekoru elde ettiniz. Ama hala birinciliğe açsınız. Bunun sırrı nedir?
Evet deniz mili ve açık deniz dünya rekorlarım var. Kariyerimdeki birincilikleri toplayınca da 41 dünya şampiyonluğu ediyor. Rüzgar sörfünde 1988-1999 yılları arasında dünya şampiyonu oldum. Dalga sörfünde 7 şampiyonluğum var, slalomda 15-16 dünya şampiyonluğum, serbest stilde de 1. Bunun sırrı en başta sevmek ve antrenmanları aksatmamak. Bunun yanında da tutkulu olmak.

- Zirve sırrın da bu mu?
Öyle de diyebiliriz. Ama tecrübeyi atlamamak lazım.

Kupaları saymıyorum

- BİLİYORUZ ki yaş sporcunun düşmanı. Ama geçen sene PWA Slalom Dünya Şampiyonası’nda ilk üç sıradakilerin yaş ortalaması 42.
Tecrübe en önemli konu. Bizler 25-35 yaşındaki sporcularla yarışıyoruz. Geçen seneye baktığımızda Antoine Albeau 41 yaşında şampiyon oldu, ben 44’ümde ikinci, Micah Buzianis de 42 yaşında üçüncü. Bunun sebebi yıllar içinde her türlü rüzgar şartında yarışmaya alışmamız bence. Bunun yanında sakin de kalmak gerekiyor.

- 41 Dünya şampiyonluğun var. Hala kupaları sayıyor musun? Yoksa bıraktın mı?
İlk şampiyonluk her zaman en önemlisidir. Ama artık ben keyif aldığım işi yapıyorum. Artık denizde olmak, bordun üzerinde en üst seviyede yarışmak beni memnun ediyor. Yani saymıyorum.

Şimdi yeni bir rekor peşİnde

GEÇEN sene 51.09 deniz mili hıza ulaştım ki bu da yaklaşık 95 kilometre hız demek. Aynı zamanda bu tarihin en hızlı dördüncü derecesi... Bu sene ise rekoru tamamen ele geçirmek istiyorum.

Herkesten bir şeyler öğrensin

- Senin gibi bir babası olmasına karşın oğlun Liam başkalarından sörf dersi alıyor.
Hangi spora yönelecekse, o sporu yapan herhangi birinden bir şeyler öğrenmesi çok kıymetli. Böylece daha hızlı öğrenecek. Ben de tabii ki onunla ilgileniyorum. Ama biraz süpervizör gibi.


Bunları da Beğenebilirsiniz