« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonluk unvanını ben verdim

İtalya Futbol Federasyonu'na 2006'da şike skandalıyla ilgili süreçte “olağanüstü komiser” sıfatıyla başkanlık etmiş olan Guido Rossi, 2005-2006'da Serie A'nın şampiyonluk unvanının masa başında alınan bir kararla FC Inter'e verilmesinin kendisiyle bir ilgisi bulunmadığını açıkladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Geçmişte Şirketler ve Menkul Kıymetler Milli Komisyonu başkanlığı da yapmış olan Rossi, bugün Milano Bocconi Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, “2006'da şampiyonluk unvanını ben vermedim. Durmadan bunu söylemekten vazgeçsinler” dedi.

Rossi, şike skandalının ardından şampiyonluk unvanının FC Inter'e verilmesinin faturasını kendisine kesenleri eleştirerek, “Ben bu konularda pek konuşmuyorum. Ama durmadan konuşanlar var. Bence susmaları daha iyi olur” ifadelerini de kullandı.

Rossi, FC Juventus tarafından geçtiğimiz günlerde 2005-2006 sezonunda FC Inter'e verilmiş şampiyonluk unvanının geri alınması istemiyle İtalya Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunmasıyla ilgili olarak ise “Yorum yok” demekle yetindi.

İtalya'da 2006'da patlak veren şike skandalı, FC Juventus başta olmak üzere kimi kulüplerin puanlarının silinmesi, FC Inter'in Serie A'da ilk sıraya yükselmesini ve hükmen şampiyon ilan edilmesini de beraberinde getirmişti.

Ancak şike zanlıları hakkından halen Napoli Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam eden dava çerçevesinde, 2004-2006 döneminde FC Inter yetkililerinin de hakemler üzerinde baskı kurduğunu düşündürecek telefon kayıtlarının ortaya çıkarılması, FC Juventus'un, Siyah-mavililerden şampiyonluk unvanının geri alınması talebiyle, hafta içerisinde federasyona başvurmasına neden olmuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz