« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonluk tekerlek farkıyla kaçtı

Konya’da devam eden 4.INAS Dünya Bisiklet Şampiyonası’nın ikinci günündeki yol yarışında Özel Sporcular Spor Federasyonu Bisiklet Milli Takımı’ndan Abdullah Karaca, şampiyonluğu tekerlek farkıyla kaçırdı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

50 kilometrelik yol yarışında finişe Portekizli Andre Penedo ve ABD’li Charles Syd Lea ile birlikte giren Abdullah, yarışı 3. sırada bitirdi.

ABDULLAH ÖN GRUBU BIRAKMADI

Sabah saat 10.00’da Konya Alaaddin Tepesi’nden verilen startla başlayan yarışta kendisine ön grupta yer edinen Abdullah, 13 km’lik bölümü Hollandalı Martijn Roest, ABD’li Lea ve Portekizli Penedo ile birlikte geçti. Ankara Yolu üzerinde devam eden yarışta arka grupla arasındaki farkı yaklaşık 2 dakikaya kadar çıkaran ön grup, dönüşe yaklaşılırken yakalandı. Bu sırada Abdullah’a destek için Milli Takım’ın diğer sporcuları Hasan İncebacak, Murat Uğurlu ve Mümin Karcı da ön grubun arasına katıldı.

AMERİKALI SPORCUMUZUN YÜZÜNE SU SIKTI

ABD’li ve Hollandalı sporcuların kaçış yaptığı anlarda rakiplerini yalnız bırakmayan Abdullah Karaca, finişe 10 km kala liderliği ele geçirdi. Bu sırada Amerikalı Lea hiç beklenmedik bir harekete başvurdu. Matarasını alıp suyunu içen Lea, kalan suyu sporcumuz Abdullah Kaya’nın yüzüne sıktı. Gözüne su kaçtığı için konsantrasyonu bozulan sporcumuz, çabuk toparlanarak yarışa devam etti. Finişe yaklaşılırken nefes kesen bir mücadele sergilendi. Bu bölümde hızını artıran Portekizli, Amerikalı, Hollandalı ve Abdullah son metrelere birlikte girdi. Abdullah, yarışı tekerlek farkıyla 3. sırada bitirerek, dünkü yarışın ardından yine dünya üçüncülüğünde kaldı.

50’km’lik parkuru Portekizli Andre Penedo 1.15.39’luk derecesiyle birinci, aynı zaman ve tekerlek farkıyla ABD’li Charles Syd Lea ikinci, Abdullah Karaca da üçüncü sırada noktaladı.

TÜRK HEYETİ SONUÇLARA İTİRAZ ETTİ

Yarış sonunda ise itirazlar vardı. Milli Takım Antrenörü Ergün Esenkaya, ABD’li sporcunun bisikletçimize yaptığı hareketin görüntüleriyle birlikte itiraz dilekçesi hazırlayıp yarış komiserlerine verdi. Yarış komiserleri ise yaptığı değerlendirme sonunda Charles Syd Lea’nin yapmış olduğu hareketin son 1 km içinde gerçekleşmediğini, dolayısıyla yarıştan diskalifiye edilmesinin söz konusu olmadığı ancak para cezası alabileceğine karar verdi. Amerikalı ve Hollandalı sporcu da “Son 1 km” işaretini göremediklerinden yakındı.

BAYANLARDA 1 GÜMÜŞ 1 BRONZ MADALYA

Bayanlar 40’lik yol yarışını ise, dün zamana karşı yarışta ilk sırada yer alan Portekizli Danuta Poznanska kazandı. Türk Milli Takımı’ndan Vesile Cerenoğlu ikinci, Öznur Uysal da üçüncü olarak kürsüye çıktı.

Şampiyonanın ilk gününde 1 gümüş 2 bronz madalya alan Türkiye, bugünü de 1 gümüş 2 bronz madalya ile kapatıp toplamda 6 madalyaya ulaştı. Yarını dinlenerek geçirecek olan sporcular Dünya Şampiyonası’nın son gününde takım yarışları için pedal çevirecekler.

PORTEKİZLİ PENEDO’NUN SEVİNCİ KURSAĞINDA KALDI

Yarış sonunda toplu halde otele dönen sporcular, bisikletlerini otelin garajına park etmeye çalışırken, günün birincisi Portekizli Andre Penedo’nun başına hiç beklenmedik bir kaza geldi. Ayağı demire takılan Penedo, yüz üstü yere düştü. İlk müdahalesi otelde yapılan Portekizli sporcu hastaneye kaldırılarak ameliyata alındı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz