« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonluk Öyküsü (1): Kurtuluş savaşı gibi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Söyleyici, Isparta'nın şampiyonluk serüvenini anlattı:

Pembe yeşilli takımın hocası, şampiyonlukla noktaladıkları zorlu maratonu şöyle özetliyor; Para yoktu bulduk, takım yoktu kurduk, rakiplerimiz çok güçlüydü, yendik.

Geçtiğimiz sezonu şampiyonlukla noktalayan Ispartaspor, 6 yıl aradan sonra yeniden 2. Lig'e ‘‘merhaba’’ dedi. Bu, pembe yeşilli kulubün tarihindeki 4'üncü şampiyonluk oldu. Ve bu 4 şampiyonluğu birden yaşamak sadece Tarık Söyleyici'ye nasip oldu. Ispartalılar'ın ‘‘İmparatorumuz’’ diyerek onurlandırdığı Söyleyici, iki kez futbolcusu olarak şampiyonluk sevinci yaşadığı bu takımı, iki kez de teknik adam olarak aynı başarıya taşıyan isim olarak tarihe geçti.

Enkaz o'na kaldı

İki yıl önce 1 milyon dolar harcayarak şampiyonluk parolasıyla yola çıkan Ispartaspor, ne yazık ki hüsran yaşadı. Şampiyonluk beklenen takım teknik kadroda yaşanan depremler nedeniyle ligi 10'uncu sırada bitirip kümede kalmayı başardığına şükretti. Bu başarısızlık kentte futbol heyecanını da bitirdi. Tribünler, 100-200 seyirciye kaldı. Yapılan astronomik harcamalar nedeniyle zaten kısıtlı olan kaynakların önemli bir bölümü tükendi. ‘‘Seneye küme düşeriz’’ diyen Ispartalı artık korkusunu gizlemiyordu.

Ateşten gömlek

Başkan Atakan Yazgan, yaşadığı hayal kırıklığının şoku içinde bir kaç gün sonra yapılacak kongre için ‘‘tamam mı, devam mı’’ sorusuna kendi kendine cevap ararken, Gençlik ve Spor İl Müdürü Kemal Erdin'in ağzından çıkan sözler, son şampiyonluk öyküsünün ilk satırları oldu. Başkan Yazgan'a ‘‘Bu takımı şampiyon yapacak tek hoca Tarık Söyleyici'dir’’ diyen Erdin, tecrübeli çalıştırıcıyı bir saat sonra yönetim kurulu üyeleri ile bir araya getirdi. Erdin, o sırada Boluspor ile prensipte anlaşan Tarık Hoca'ya hiç itiraz edemeyeceği şu sözleri söyledi: Memleketin için bu ateşten gömleği yine sen giyeceksin.

Uykusuz geceler

Tarık Söyleyici, tam bir yıl önce yine Mayıs ayında bu şartlar altında başlayan şampiyonluk öyküsünü Hürriyet Akdeniz'e anlattı. Arkadaşımız Çetin Keskinpala'nın sorularını cevaplandıran Söyleyici, bu teklife ‘‘evet’’ dediği günün aynı zamanda uykusuz gecelerinin de başlangıcı olduğunu ifade etti. Başarıyı ekip çalışması ile gerçekleştirdiklerini belirten tecrübeli hoca, sözlerine şampiyonluğun öyküsünü şöyle özetleyerek başladı: Para yoktu bulduk, takım yoktu kurduk, rakiplerimiz çok güçlüydü, yendik.

<ı>Afyon’dan kahır mektubu

YARIN: AİLEMLE VEDALAŞTIM

Kim Kimdir?

Tarık Söyleyici 1956 yılında Isparta'da doğdu. Aralıksız 14 yıl Ispartaspor'da profesyonel olarak futbol oynadı. 1979/80 sezonunda 1. Lig ekibi Altay'a transfer oldu. 1988 yılında Ispartaspor'da jübilesini yaptı. 1990 yılında Ispartaspor'da teknik direktör olarak göreve başladı aynı yıl pembe yeşilli takımı şampiyon yaparak 2. Lig'e çıkardı. Ispartaspor'da 7, 2. Lig ekipleri Alanyaspor ve Kemerspor'da 2 sezona yakın görev yaptı. 1996 yılında Almanya 1. Lig takımlarından Bohum'da uygulamalı staj yaptı. Son olarak 1999/2000 sezonu başında Ispartaspor'un başına getirildi ve takımı ikinci kez şampiyon yaparak 2. Lig'e çıkardı. Sporcu olan eşi Selman hanım ile 17 yıl önce evlenen Söyleyici, iki kız (İrem-Senem) bir erkek (Mert) çocuk babası.


Bunları da Beğenebilirsiniz