« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonluğun sırrı et ve bal

Dünya Güreş Şampiyonası'nda, grekoromen stil 120 kiloda Türkiye'ye tek altın madalyayı kazandıran milli güreşçi Rıza Kayaalp'ın başarısında, antrenman tekniklerinin yanı sıra beslenme alışkanlığı da önemli bir rol oynuyor. Tok iken antrenman yapan sporcu, sabah ve akşamları doğal bal ile günde 500 gram da et tüketiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gençlerde Avrupa ve dünya şampiyonluğunun yanı sıra bu yıl büyüklerde de dünya şampiyonluğuna ulaşan milli güreşçi Kayaalp, 2012 Londra Olimpiyatları için antrenörü Mehmet Akif Pirim nezaretinde antrenmanlara başladığını söyledi.

Daha önce 2008 Pekin Olimpiyatları'na katıldığını anımsatan şampiyon güreşçi, “Olimpiyatlara ikinci kez katılacağım. Londra Olimpiyatları'ndan madalya ile dönmem gerekiyor. Son şampiyon benim ve herkes benden altın madalya bekliyor. Orası en iyilerin olduğu yer. Daha çok çalışmam gerekiyor” dedi.

İstanbul'daki dünya şampiyonasını unuttuğunu ve artık geriye bakmayacağını anlatan Kayaalp, “Benim, aldığım altın madalyayı unutmak gibi bir özelliğim var. Çünkü, kazandığım madalya bu seneye ait. Artık geride kaldı” diye konuştu.

“Karnım tok iken antrenman yapıyorum”

Rıza Kayaalp, antrenman tekniklerinin yanı sıra kendine özel beslenme alışkanlığının da bulunduğunu dile getirdi.
Antrenmanlara Özellikle “tok karınla” çıkmayı sevdiğini anlatan şampiyon, “Spora biraz ters sistem ama karnım tok olduğu zaman kendimi daha iyi hissediyorum. Daha iyi motive oluyorum” ifadelerini kullandı.
Daha çok protein ağırlıklı beslendiğinin altını çizen Kayaalp, şunları kaydetti:
“Et yemeği yiyorum. Meyveyi atıştırmalık olarak yerim. Biraz fazla yiyorum ama kamplarda bunlar daha düzenli oluyor. Ortalama günlük 500 gram et tüketirim. Mutlaka öğünün birisinde et yemeği vardır. Çünkü ağır bir spor yapıyorum. Formda kalmak gibi bir gayretim yok. Fazla kalori alarak enerjiye dönüştürmek zorundayız. Her gün sabah ve akşamları mutlaka birer kaşık bal yerim. Bunu da Rize'den özel olarak getirtiyorum.”

Türklerde Yerlikaya, dünyada Karalin

Kayaalp, Türk güreşçilerden Hamza Yerlikaya'yı örnek aldığını da belirterek, “Benim için art arda elde edilen başarılar önemlidir. Hamza Yerlikaya, üst üste birçok başarılar kazanmıştır. 2012'de şampiyonluğu koruyamaz isem, elde edilen şimdiki şampiyonluğun bir anlamı yok” şeklinde konuştu.

Rusların “Sibirya Kahramanı” olarak da nitelendirdiği efsanevi güreşçi Alexander Karalin'i de örnek aldığını anlatan Rıza Kayaalp, “Dünyanın bir numaralı güreşçisi. Hayatında bir kez yenilmiş. Onda da sonradan hakem hatası olduğu anlaşılmış. Güreş aslında yetenek işidir. Karalin de özel yetenekli biriydi. Herkes aynı antrenmanı yapar ama yetenekli olan öne çıkar” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz