« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonlara davullu zurnalı karşılama

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan milli sporcularımız Aslı Çakır Alptekin ve Rıza Kayaalp memleketlerinde davulla zurnayla karşılandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Birçok dünya ülkesindeki olimpiyat şampiyonlarının coşku ile karşılanmasına rağmen Gamze Bulut'un memleketi Eskişehir'de sadece babası tarafından karşılanması dün hurriyet.com'tr'de haber olmuştu. Bugün ise Antalya ve Yozgat'a giden Aslı Çakır Alptekin ile Rıza Kayaalp için aynı durum geçekleşmedi. Madalyalı sporcularımız memleketlerinde büyük bir coşku ile karşılandı.

BÖYLE KARŞILANDILAR / FOTO GALERİ

ASLI'YI KAYMAKAM VE VALİ YARDIMCISI KARŞILADI

Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Gençlik Hizmet ve Spor İl Müdürü Mehmet Tarkan Tüzken ve ailesi tarafından Türk bayrakları, çiçekler ve davul zurna ekibi ile karşılanan Aslı Çakır Alptekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, memleketine olimpiyat şampiyonu olarak geldiği için gururlu olduğunu söyledi.

Olimpiyatta dualarıyla kendisine destek olan Türk halkına teşekkür eden Alptekin, “Bir gün öncesinde hiçbir şey yoktu, bir gün sonra uyandığımda olimpiyat şampiyonu oldum. Bu Türkiye'nin başarısı, hepimizin başarısı” dedi.
Antalyalı olarak bu başarıyı almaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren Alptekin, Antalya'dan sporcular, olimpiyat şampiyonası çıkabildiğini gösterdiklerini ifade etti.

“Batıdan atletizmci çıkmaz” diye bir anlayışın da bu başarıyla yıkıldığını dile getiren Alptekin, “Bütün ailelere sesleniyorum. Çocukları yetenekliyse ve spor yapmak istiyorlarsa önüne geçmesinler. Ben bu duyguyu yaşadım, onlar da yaşatsınlar” diye konuştu.

NUR TATAR'A ÇİÇEKLİ KARŞILAMA

Olimpiyatta İstiklal Marşı'nı okutmanın ayrı bir gurur verdiğini vurgulayan Alptekin, bu başarının Türkiye'nin başarısı olduğunu söyledi. Alptekin, herkesi spor yapmaya davet etti.
Türkiye'nin atletizmde ilk defa olimpiyatta bir altın madalya aldığını anımsatan Alptekin, bu başarının devam edeceğine inandığını kaydetti.

Süreyya Ayhan'ın tavsiyeleri

Milli atlet Süreyya Ayhan'ın atletizmin tarihini değiştirdiğini vurgulayan Alptekin, Süreyya Ayhan'ı örnek aldığını söyledi.

Ayhan'ın, Türkiye'ye ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdiğini dile getiren Alptekin, “Onu örnek alarak bu aşamalara geldik. Gerçek bir Türk kızının neler yapabileceğini Süreyya Ayhan bize gösterdi. Biz de onun yolundayız. O da koşsaydı eminim olimpiyat şampiyonu olurdu. O, Türkiye'ye ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi ve atletizmin tarihini değiştirdi” dedi.

Süreyya Ayhan'a atletizmde önlerini açtığı için teşekkür eden Alptekin, Ayhan'ı “yaşayan efsane” olarak nitelendirdi.

Alptekin, Ayhan'ın Türk atletizmi adına kıymetinin bilinmesini istedi. Süreyya Ayhan'ın olimpiyat öncesi kendisine önemli tavsiyelerde bulunduğunu dile getiren olimpiyat şampiyonu Alptekin, şunları söyledi:
“Dünya şampiyonasında koştuğu zaman bir tane Süreyya ablamız vardı, ondan birincilik bekleniyordu ve üzerinde çok stres ve baskı vardı. Bunları anlattı ve tecrübelerini söyledi. Süreyya Ayhan bana 'Sakın sen bunları yaşama, sen daha iyisini koş. Kafanda ikinci olayım diye düşünme, çünkü ne düşünürsen onu yaşarsın' dedi. Ben de onun dediğini uyguladım. Her zaman kendimi birinci düşündüm. Hatta evden çıkmadan dolabıma yazdım, 'ben olimpiyat şampiyonu olacağım' diye. Çünkü onun o sözleri benim kafamda bir iz bıraktı. Bana örnek oldu. Birinciliğe odaklanmamı sağladı. Böyle düşündüm ve böyle oldu. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Ben de inandım ve başardık hep birlikte.”

Alptekin, düğün tarihin henüz belli olmadığını, ama kısa sürede yapacaklarını bildirdi.

Daha sonra konvoy eşliğinde şehir merkezine hareket eden Alptekin, otomobilin üzerinden Türk bayrağı ile vatandaşları selamladı.

Rıza Kayaalp'e de davullu zurnalı karşılama

Londra Olimpiyatları'nda grekoromen güreş 120 kiloda bronz madalya kazanan milli güreşçi Rıza Kayaalp, memleketi Yozgat'ta davul zurnayla karşılandı.

Yozgat Belediyesi tarafından belediye önünde “Cihan pehlivanı memlekete hoş geldin” yazılı pankartlarla karşılanan Kayaalp'e belediye başkanı Yusuf Başer, çiçek takdim etti.

Rıza Kayaalp'ın babası Kelami Kayaalp, oğlunun boynuna sarıldı ve tebrik etti. Baba Kayaalp'in duygulandığı gözlendi.

Karşılamadan dolayı Yozgatlılara ve Yusuf Başer'e teşekkür eden Rıza Kayaalp, Türkiye'de şampiyon sporcuların çok az yetiştiğini söyledi.

Kayaalp, “Olimpiyatlarda aldığımız madalya sadece 5 tane. Bunun biri de Yozgat'ta yetişen bir sporcudan. Yozgat'ta daha nice şampiyonlar yetişeceğinden eminim. Çünkü bunu yapabilecek çok güçlü insanlarımız var. İnşallah bizim gibi sporcular da yetişmeye devam eder” dedi.

'Hedefim olimpiyat şampiyonluğuydu' diyen Kayaalp, “Son Avrupa, dünya Şampiyonu olarak olimpiyatlara gittim. Yarı finalde yaptığım bir kaç hata beni finalden etti. Buna şükür. Ülkeme ve Yozgatımıza bronz madalya kazandırdım. Türk kafilesinde de ilk madalyayı ben aldım. Devamında da iki altın iki gümüş geldi” diye konuştu.

Hedefinde her zaman en iyisini yapabilmek olduğunu anlatan Kayaalp, şunları kaydetti:
“Olimpiyat şampiyonluğu her zaman benim ilk hedefim olarak kalacak. Ona ulaşabilmek için de Avrupa ve dünya şampiyonluklarını kazanmaya devam edeceğim. Bunun için çalışmalarımı son hızla devam ettirip ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim. Buruk bir sevinç yaşıyorum. Şampiyon olmak için gitmiştim. Bu saatten sonra başka madalya beni kesmiyor. Boş dönmekte vardı, buna şükür diyorum.”

Beşi bir yerde takıldı

Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Kayaalp'e Yozgat'ta gelinlik kızlara takılan beşi bir yerde altın hediye etti.

Başer, “Gururumuz, yavrumuz Rıza Kayaalp memleketi Yozgat'a geldi. Yozgat Belediyesi olarak kendisini kutluyoruz. 'Türk gibi güçlü, Türk'ün sırtı yere gelmez' ifadesini bir kez daha göstermiştir. Olimpiyat şampiyonluğu bekliyorduk. Kısmet yaşı çok genç” dedi.

Yozgat'ın sporcu yatağı olduğunu anlatan Başer, şunları söyledi:
“Yozgat, Hasbeklerin Nasuh Akarların Celal Atiklerin memleketi. Bugün de Rıza Kayaalplerin memleketi. Rızamızın ismini güzel bir caddeye vermiştik. Şimdi de bir spor salonuna ismini vereceğiz. Rızamızdan çok güzel başarılar bekliyoruz. Zaten kendisi dünya şampiyonu. Yozgatlı olması ve şanlı bayrağımızı göndere çekmesi bizi ayrıca gururlandırdı. İnşallah Yozgat Belediyesi olarak kurduğumuz güreş spor kulübümüzde Rıza gibi Türkiye ve dünya şampiyonlarını yetiştirmeye devam edeceğiz.”

Rıza Kayaalp'in Yozgat Güreş Eğitim Merkezi'ndeki antrenörü Mustafa Başer, öğrencisi Kayaalp'in başarılarının kendilerini gururlandırdığını kaydetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler