Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyondan hile itirafı

100 metre kurbağalamada altın madalya kazanan Cameron van der Burgh, yarışta illegal bir su altı hareketi yaptığını kabul etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

 Uluslararası Su Sporları Federasyonu (FINA) bir su altı teknolojisine sahip olmadığından Güney Afrikalı yüzücü herhangi bir ceza almayacak.

58.46’lık derecesi ile dünya rekoru kırarak Olimpiyat şampiyonu olan van der Burgh’ün yarışı incelendiğinde, Güney Afrikalı yüzücünün suya girdikten sonra dolphin kick olarak tabir edilen hareketi iki kez yaptığı rahatlıkla görülebiliyor. Sporcuların bu stilde başlangıçta ya da dönüşlerde yalnızca bir dolphin kick yapmaya izinleri var.

eurosport'un haberine göre;Van der Burgh yaptığı açıklamada kuralları çiğnemek zorunda bırakıldığını çünkü bu hareketin yüzücüler arasında yaygın olduğunu belirterek, “Her yüzücünün bunu yaptığını düşünüyorum. Eğer siz de yapmazsanız geride kalıyorsunuz. Bu bir dezavantaj. Herkes sınırları zorluyor ve siz seyirci kalırsanız yeterince denemiyor oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl dünya şampiyonasında 50 metre kurbağalamayı Brezilyalı rakibi Felipe Franca da Silva’nın illegal kelebek vuruşuyla kaybettiğini belirten Güney Afrikalı, “Bence su altı görüntülerine resmiyet getirirseniz insanlar bunu yapmayı kesecektir” şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler