« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyonaya Krater Gölü'nde hazırlanıyor

Diyarbakırlı karateci Ayşe Meryem Yazar, 27- 31 Ekim tarihleri arasında İsviçre'nin Basel kentinde yapılacak Uluslararası Karate Şampiyonası için son idmanını 2 bin 935 metre yükseklikte bulunan Nemrut Krater Gölü'nde yaptı.

SELİM KAYA/DİYARBAKIR, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Karate Milli Takım Antrenörü ve Uluslararası Karate Hakemi olan babası Mehmet Yazar tarafından şampiyonaya hazırlanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Karate Takımı sporcusu 16 yaşındaki Ayşe Meryem, Bitlis yakınlarında bulunan 2 bin 935 metre yüksekliğindeki Nemruz Krater Gölü'nde çalışmanın heyecan verici olduğunu söyledi.

Nemrut Krater gölü zirvesine yaklaşık 6 kilometre yolu yaya yürüyerek zirveye ulaşan Ayşe Meryem, burada ilk olarak ısınma hareketleri yaptı. Daha sonra babası tarafından idman yaptırılan Ayşe Meryem, geldiği yoldan aynı şekilde yaya olarak aşağı indi. Daha sonra Nemrut Krater Gölü kenarına inen Ayşe Meryem, burada da yarım saatlik bir çalışma daha yaptı.

Antrenör baba Mehmet Yazar, Ayşe Meryem'in geçen yıl katıldığı Uluslararası Basel karate şampiyonası final maçında Alman rakibine sayı ile 2-1 yenilerek gümüş madalya aldığını hatırlatarak, "Ayşe, bu yıl Türkiye'ye altın madalya ile dönecek. Ayşe'nin zor yaşam koşullara alışmasıiçin onu Nemrut Krater Gölü'ne getirdim. Aynı zamanda moral ve motivasyon için farklı bir mekanda çalışması olumlu yönde katkı sunacak. Hem zirveye çıktık ve hem de göl kenarında idman yaptık. Buradaki temiz hava ve bol oksijen başka hiçbir yerde yok. Sporcum ve kızım Ayşe'yi Basel'deki şampiyonaya en işi şekilde hazırlıyorum" dedi.

Geçen yıl gittiği Uluslararası Basel Karate Şampiyonası'nda iyi maçlar çıkartmasına rağmen ikincilikle yetinmek zorunda kaldığını belirten Ayşe Meryem ise, bu yıl altın madalya için iddialı olduğunu söyledi. Geçen yılki şampiyonaya da sabahları Diyarbakır Kırklar Dağı'nda idman yaparak hazırlandığını anlatan Ayşe Meryem, "Babam önemli maçlar öncesinde bana doğal ortamlarda idman yaptırıyor. Geçen sene Kırklar Dağı'nda, bu yıl ise Nemrut Krater Gölü zirvesinde. Böyle bir babam olduğu için çok şanslıyım. Ben de hem onu hem de bana güvenenleri mahcup etmeyeceğim. Türkiye'ye altın madalya ile dönerek hem babamı hem de ülke insanlarımı sevindireceğim" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz