« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyon, veliahtını yetiştiriyor

Dünya şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 2002 yılında, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden büyük ağabeyinin adını taşıyan kuzeni Bahattin'i veliahtı olarak yetiştiriyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yaptırdığı pistte Hasan amcasının torunu Bahattin ile birlikte antrenmanlara çıkan Kenan Sofuoğlu, zor şartlarda elde ettiği başarılara kuzeninin de ulaşmasını istiyor. Konuşmayı yeni öğrendiği yaşlarda motosiklet kullanmaya başlayan 9 yaşındaki kuzeniyle antrenman yapan Sofuoğlu, uyarılarına uyması halinde minik sporcunun kendisini geçeceğine inanıyor.

Trafik kazasında hayatını kaybeden büyük kuzeninin adını taşıyan küçük Sofuoğlu, geçtiğimiz yıl katıldığı Türkiye Motokros Şampiyonası'nda ikinci oldu. Şu ana kadar toplam 14 yarışmaya giren Bahattin Sofuoğlu, 11 kez birincilik kürsüsüne çıkmayı başardı. Sakarya'nın Akyazı ilçesinde düzenlenen Türkiye süpermoto yarışlarına misafir olarak katılan Sofuoğlu, gelecek yıl 65 CC'de pistlerde boy gösterecek.

Kuzeniyle yaptığı antrenmanın ardından konuşan dünya süpersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu, kuzeninin kendisiyle birlikte antrenman yaparak gün geçtikçe hızlandığını anlattı.

Sofuoğlu, kuzeninin iyi yerlere geleceğine inandığını belirterek, “Bahattin artık bizimle antrenmanlar yapıyor. Büyüdükçe de hızlanmaya başladı. 2 yıl öncesine göre çok daha hızlı. Çok hızlı bir gelişim gösteriyor. Böyle giderse, iyi yerlere gelecektir inşallah. Bizim de yardımlarımızla iyi bir sporcu olacak” dedi.

Kenan Sofuoğlu, kuzeninin, hayatını kaybeden büyük ağabeyinin adını taşıdığını, bu nedenle de ona en iyi imkanları sunmaya çalıştığını kaydetti.

Ağabeyinin kendisinin yarışlara katılmasına vesile olduğuna işaret eden Sofuoğlu, “Bahattin daha çok küçük. Büyüdükçe dereceleri gelişecek. Ben de elimden geldiği kadar destekleyeceğim. Benim yarışmalara çıkmama Bahattin ağabeyim vesile olmuştu. Ben de inşallah kuzenim Bahattin'in başarısına vesile olacağım. İnşallah ileride elimden bayrağı alır ve benden daha iyi yerlere gelir” ifadesini kullandı.

Cadde ve sokaklarda babasından gizli şekilde motosiklet kullandığını anlatan Kenan Sofuoğlu, küçük kuzeninin kendisinden çok daha şanslı olduğunu dile getirdi.

Sofuoğlu, kuzeninin güven içinde motosiklet kullandığını kaydederek, “Burada güzel bir pistte güven içinde motosiklet kullanıyor. Tabi bunun gelecekte çok faydası olacak. Çünkü küçük yaşlarda öğrendiğiniz şeyi ileride de unutmazsınız. Pistte motosiklet kullanmayı küçük yaşlarda öğrenmek lazım. Yarış pisti normal yollardan farklıdır. Bu pist onun için büyük bir şans” diye konuştu.

Kuzeninin küçük yaşlardan itibaren piste çıkmasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Kenan Sofuoğlu, kendisinin ilk olarak 18 yaşında piste çıktığını ve bunun dezavantajını yeni yeni atlatmaya başladığını anlattı. Bahattin'in 8 yaşından itibaren pistlerde yer aldığını anımsatan Kenan Sofuoğlu, bunun ileride büyük bir avantaja dönüşeceğine işaret etti.

Sofuoğlu, kuzeninin kendini sürekli olarak geliştirdiğine dikkat çekerek tüm ailenin Bahattin'den umutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

“İlk motosikletimi Kenan amcam hediye etti”

Türkiye Motokros Şampiyonası'nı ikinci olarak tamamlayan Bahattin Sofuoğlu (9) ise 4 yaşından beri motosiklet kullandığını belirterek, babasını ve amcalarını örnek aldığını anlattı.

Sofuoğlu, motosiklet kullanmayı amcalarından öğrendiğini ifade ederek, “Motosiklet kullanmak hem çok zevkli hem de sağlıklı bir şey. Sporumu da yapmış oluyorum bu şekilde” ifadesini kullandı.

İki yıldır çeşitli yarışmalara katıldığını anlatan Sofuoğlu, çok sayıda birincilik elde ettiğini ve kuzeni Kenan'ın da kendisini desteklediğini söyledi. Bahattin Sofuoğlu, şampiyon kuzeniyle antrenman yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

“İlk motosikletimi Kenan amcam hediye etti. Üzerine de ismini yazdı. Onunla birlikte antrenman yapıyorum. Çok iyi bir hocam var. Ondan daha iyi bir motosiklet sporcusu olmak istiyorum. Şampiyonlukları ben de kazanacağım. 50 CC kategorisinde yarışıyorum. Yakında 65 CC'de yarışacağım. Yavaş yavaş Kenan amcama yaklaşıyorum. İleride Kenan amcamı geçeceğime inanıyorum. O bırakmaya yaklaştığında pistlerde benim adım geçecek.”

Baba Selman Sofuoğlu da oğlunun konuşmayı yeni yeni öğrendiği yaşlarda motosiklet kullandığını belirterek, şampiyonun katkılarıyla oğlunun daha iyi yerlere geleceğine inandığını vurguladı.

Komşularının kendisini uyardığını anlatan baba Sofuoğlu, “Herkes motosiklet kullanmanın tehlikeli olduğunu söyler ama gizli gizli motosikleti alıp süreceğine, benim gözümün önünde sürsün daha iyi. Burası pist ve çok emniyetli. Zaten sokağa salmıyoruz. Böyle güzel bir pistte Kenan ile çalışıyor ve iyi yerlere gelecek inşallah” şeklinde konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz