GeriDiğer Şampiyon ve mütevazı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şampiyon ve mütevazı

Tenis dünyasında son bir yıl boyunca 'dünyanın 1 numarası' sıfatıyla kortlara çıkan Lleyton Hewitt, birçoklarının düşündüğünün aksine bu unvanın heyecanını hâlâ yaşıyor. Bu sezon ikinci kez dünya şampiyonası kupasını kaldıran Hewitt, "İkinci kez bu kupayı aldığım için bulutların üstündeyim" dedi. Adı Avustralya'lı efsane raketler Rod Laver ve Ken Rosewall ile birlikte anılan Hewitt, "Ne yazık ki böyle bir iltifatı haketmiyorum" diyor.

Sezona oldukça şanssız bir başlangıç yapan Hewitt, suçiçeğine yakalanınca bir anlamda  evsahibi olduğu Avustralya Açık Tenis Turnuvası'ndan önce sadece iki maç yapma şansı yakalayabildi. Avustralya Açık'a bu nedenle erken veda eden Hewitt, yaklaşık 1 ay süren nekâhat döneminden sonra çok sevdiği toprak sahalarda mücadele etmeye başladı. Fakat kariyerinin bu yılki kaderini belirleyen asıl turnuva bir çim saha turnuvası, Wimbledon oldu. Tim Henman'ı yarı finalde, David Nalbandian'ı ise finalde alt eden Avustralyalı raket, Wimbledon'ı kazanmayı bir "rüya" olarak tanımlıyor.

Her ne kadar iki kez finale ulaşmış olsa da Hewitt, hala en iyisini yapamıyordu ve oyun stilinin en belirgin noktalarında zaaflar belirmişti. Böylesine zor bir sezon geçirirken Cincinnatti Masters'da röportaj vermemesi nedeniyle ATP tarafından cezalandırılması, genç raketin sinirlerini gerdi. Tam da herşey kötüye gidiyor diye düşünülürken 20 yaşındaki şampiyon raket, kararın ardından çıktığı ilk maçı 6-0'lık iki setle kazandı. Belli ki ATP'nin kararı Hewitt'i kızdırmış ve ona yeniden hırs aşılamıştı.

Avustralya'nın tenis dünyasına kazandırdığı büyük isimlerden Rod Laver ve Ken Rosewall ile aynı ruhu taşıdığının söylenmesini "büyüleyici" bulan Hewitt, "Ne yazık ki böyle bir iltifatı haketmiyorum" diyor. Fakat kendisi dışında herkes benzer görüşte. Hewitt'in unvanını geçtiğimiz hafta içinde sarsan Amerikalı yıldız Andre Agassi, Avustralyalı raketi "yaşayan en büyük tenisçilerden biri" olarak tanımlıyor.

Bu sezonu dünya sıralamasının en üst sırasında  bitiren Lleyton Hewitt, böylece üç tenisçiden oluşan elit bir grubun da üyesi oldu. Jimmy Connors, Ivan Lendl ve Pete Sampras'la birlikte bir sezon boyunca 1 numarada kalan tenisçilerden biri olan Avustralyalı raket, önümüzdeki yıl tüm gücüyle 'Grand Slam' Kupası koleksiyonuna yeni parçalar eklemek için çalışacağını söylüyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle