« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyon, “son viraja” odaklandı

Kenan Sofuoğlu, 23 Eylül'de Portekiz'de düzenlenecek 12. ayak yarışını ilk 4 sırada tamamlaması halinde 3. kez Dünya Süpersport Şampiyonu olacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kawasaki DeltaFin Lorenzini takımıyla yarışan Sofuoğlu, dünya şampiyonluğu unvanını almayı hedefliyor. Genel klasmanda puanını 198'e çıkaran ve en yakın rakibine 38 puan fark atan Sofuoğlu, sezon bitimine 2 yarış kala şampiyonluğun en büyük adayı olarak gösteriliyor.

Hazırlıklarını memleketi Sakarya'da sürdüren Sofuoğlu, 23 Eylül'de Portekiz'de düzenlenecek 12. ayak yarışlarını ilk 4 sırada tamamlaması halinde 3. kez dünya şampiyonu olacak.

Milli motosikletçi Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye 3. kez dünya şampiyonluğu getirmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Çok iyi bir sezon başlangıcı yaptığını ancak art arda yaşadığı sakatlıklarla kötü bir dönem geçirdiğini hatırlatan Sofuoğlu, buna rağmen şampiyonluğa çok yakın olduğunu bildirdi.

Sezon başında dizinden yaşadığı sakatlık nedeniyle 3 ayda 5 kez ameliyat geçirdiğine işaret eden Sofuoğlu, “Bu ameliyatların hepsi de yarış aralarında oldu ve beni çok etkiledi. Dizimden yaşadığım sakatlık nedeniyle çok puan kaybettim, çıkamadığım yarışlar oldu. Şampiyona şansımı kaybettiğimi düşündüğüm anda çok iyi bir dönem geçirdim” dedi.

Sofuoğlu, dizindeki sakatlığın geçmediğini ancak yarışlarda sorun yaşamadığını dile getirdi.

“Puan avantajını elimde bulunduruyorum” diyen Sofuoğlu, “Artık 2 yarışımız kaldı. Önümüzde bir Portekiz yarışı var. Portekiz'deki yarışta Allah nasip eder de ilk 4'e girersem şampiyonluğumu ilan edeceğim. Bir aksilik olsa da Fransa'da şampiyon olacağım. İnşallah bu yıl da 3. dünya şampiyonluğu gelecek” diye konuştu.

Sofuoğlu, Portekiz'de İstiklal Marşı'nı dinlettirmek istediğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Elimden geldiği kadar ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum. Son 2 yarışta da İstiklal Marşımızı çaldırdım. Rusya'da uluslararası ilk yarış yapıldı ve ben orada İstiklal Marşımızı çaldırdım. Orada kazanmak benim için çok önemliydi. İnşallah Portekiz'de iyi bir yarış çıkarıp dünya şampiyonluğunu ülkeme getireceğim.”

Gelecek sezon da Kawasaki ile devam

Sofuoğlu, geçen yıl Moto2'de kötü bir sezon geçirdiğini ve takımın yetersiz oluşunun başarısızlıkta önemli bir etken olduğunu dile getirdi. Geçen yıldan beri başarıya aç kaldığını vurgulayan Sofuoğlu, zorlukları atlattığını ve artık yarış kazanmak istediğini söyledi.

“Sezonun başlamasıyla ben de kendimi toparladım” diyen Sofuoğlu, “Kawasaki ile iyi bir heyecan yakaladık. Sezon içinde inişler çıkışlar oldu ama herşey yolunda gidiyor şu anda. 2011 sezonu kötü geçti ama elhamdülillah 2012 gayet iyi gidiyor. İnşallah şampiyon olmayı başaracağım” şeklinde konuştu.

Sofuoğlu, gelecek sezon da Kawasaki takımıyla devam edeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Bu şampiyonluk, takımım için de çok önemli. Çünkü Kawasaki takımı dünya genelinde son 10 yıldır bir şampiyonluk alamamıştı. Benim alacağım bu şampiyonluk onlar için de gerçekten çok büyük bir başarı olacak. Kawasaki gelecek sezon da benimle devam etmek istiyor. Gelecek sezon için tekliflerini de yaptılar zaten. Benim de TMF ile konuşacağım bütçeler var. Onları da halledersek Kawasaki ile devam edeceğim. Gelecek sezon da inşallah beraber şampiyonluğa yarışacağız.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz