« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şampiyon kardeşler 'yıkılmıyor'

Muay thai ve kick boksta Türkiye ve Avrupa başarıları bulunan Çağdaş Yıkılmaz ve ilk turnuvasında wushuda Türkiye şampiyonu olan kardeşi Aydın Yıkılmaz, dövüş sporlarında dünya şampiyonluğu kazanmak istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
9. Dünya Wushu Şampiyonası'nda 52 kiloda Türkiye'ye birincilik getiren milli sporcu Hüseyin Dündar'ın çalıştırdığı Yıkılmaz kardeşler de bu başarıyı tekrarlamayı hedefliyor.

Çağdaş Yıkılmaz (21), 10 yaşında uzak doğu sporlarıyla ilgilenmeye başladığını belirterek, kick boks, muay thai ve wushu branşlarında hep büyük hedeflere ulaşmak için çalıştığını söyledi.

Yıkılmaz, önceleri kendini savunmak için dövüş sporuyla ilgilenmeye başladığını, ancak yeteneğinin keşfedilmesi üzerine azim ve kararlılıkla sportif başarı için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Küçükdikili beldesinde oturduklarını anlatan Yıkılmaz, şöyle konuştu:
“Ailemin maddi durumu iyi değil. Babam inşaatlarda demir ustası olarak çalışıyor, annem ise ev hanımı. Maddi açıdan çok zor günler geçirdiğimiz zamanlar oldu. Babamın bize harçlık veremediği günlerde bazen yürüyerek, bazen de bulabilirsem bisikletle antrenmanlara gidiyordum. Yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki evimizden yürüyerek antrenman yapmaya gittiğim günler oldu. Ancak, bu beni engellemedi. Maddi sıkıntılar yaşadım, ama içimdeki azim ve başarı hırsı ile spordan kopmadım. Başarımın en büyük nedeni içimdeki hırs ve spora olan bağlılığımdır.”

2006 yılında muay thai Türkiye şampiyonluğunu elde ettiğini, 2007 yılında İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandığını belirten Yıkılmaz, 2009 yılında Tayland'da Dünya Şampiyonası'nda üçüncülük elde ettiğini, geçen yıl da Azerbaycan'da düzenlenen kick boks K1'de 54 kiloda Avrupa ikincisi olduğunu kaydetti.

Çağdaş Yıkılmaz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi öğretmenliği 3'üncü sınıf öğrencisi olduğunu ifade ederek, hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi.

KÜÇÜK KARDEŞİN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU HEDEFLİYOR

Abisine özenerek başladığı sporda katıldığı ilk şampiyonada, 48 kiloda wushuda Türkiye Şampiyonluğu elde eden Aydın Yıkılmaz (16) ise yaklaşık bir buçuk yıldır spor yaptığını dile getirdi.

Yıkılmaz, Uzak Doğu sporlarını çok sevdiğini kaydederek, şunları anlattı:
“Türkiye şampiyonu olmamın ardından geçen yıl Singapur'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'na gittim. Burada bir önceki yılın dünya şampiyonu ile karşılaştım, güzel bir maç çıkardım, ancak kaybettim. Çalışmalarıma yoğun bir tempoyla devam ediyorum. Dünya şampiyonu olmak istiyorum.”

Yıkılmaz kardeşlerin antrenörü milli sporcu Hüseyin Dündar ise iki kardeşin de çok yetenekli olduklarını ve gelecekte adlarından sıkça söz ettireceklerini vurguladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz