Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şampiyon fagotçuya Türkiye'de iş yok

  Asım GÜNEŞ/İSTANBUL
  17.12.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Ömer Kazıl, klasik müzikle bebek yaşlarda tanıştı. Yeteneğini, üç yaşında cam tabak ve bardaklardan çıkardığı seslerle ortaya koyan Ömür Kazıl 22'sine geldiğinde adını dünyaya duyurdu.

  İlkokul dördüncü sınıfta seçme sınavını kazanan Ömür, Mimarsinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda eğitim gördü. Ömür Kazıl, 1999 yılında okulu birincilikle bitirdi. Türkiye'de Doçent Mehmet Ali Boğuç'la çalışan Kazıl, master yapmak için fagotun anavatanı olarak bilinen Almanya'ya gitti. Detmold Müzik Akademisi'nde girmeyi başaran genç müzisyen, halen fagotta dünyanın önde gelen isimlerinden Profesör Helman Jung'la çalışıyor.

  Ömür Kızıl, geçtiğimiz mart ayında The British Council ve Sevda Cenap And Müzik Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen ‘‘Yılın Genç Müzisyeni Yarışması’’nda Tahta Uflemeli Çalgılar dalında birinci oldu. Kazıl, Eczacıbaşı ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın desteğiyle Tokyo'da 18'ncisi düzenlenen Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Yarışması'na katıldı. 3 yılda bir düzenlenen yarışmada 103 fagotçu arasından sıyrıldı ve finalde çaldığı Mozart'ın ‘‘Si Bemol Majör Fagot Konçertosu’’ ile Japon sınıf arkadaşını geride bırakıp birinci oldu. Kazıl, 2002 yılında Prag'da ve Almanya'daki ARD yarışmalarına katılmayı hedefliyor.

  BOYNUZ KULAĞI GEÇTİ

  Okulunu bitirdikten sonra Türkiye'ye dönmek isteyen genç yeteneği iyi bir gelecek beklemiyor. Çünki bir fagotçunun çalışabileceği yegane yer olan devlet senfoni orkestralarında kadrolu eleman alımı için yaklaşık 10 yıldır sınav açılmıyor. Durumun farkında olan Ömür Kazıl, yurtdışında çalışabileceği bir orkestra arıyor.

  Üniversite yıllarında kendini duyurmaya başlayan Ömür Kazıl, Cemal Reşit Rey, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni orkestralarında misafir sanatçı olarak konser veriyor. Solist olarak katıldığı bir konserde, arkasındaki orkestrada kendisine eşlik eden babası Rafet Kazıl, oğluyla gurur duyduğunu belirterek ‘‘Ben 40 yıldır bu işi yapıyorum, ama boynuz kulağı geçti’’ diyor.


  Biricik'e telefondan özel konser veriliyor


  Ailenin bir ferdi haline gelen 9 yaşındaki muhabbet kuşu Biricik, Ömür'ün en büyük hayranı. O çalmaya başladığı zaman kafesinden çıkmak için çırpınıyor. Kapısı açıldı mı, ilk işi fagotun ucuna konmak oluyor. Daha sonra Ömür'un fagotundan çıkan notalara eşlik ediyor. Ömür'ün Almanya'ya gitmesinin ardından sonra 6 ay boyunca hiç ötmeyen Biricik'in durumu Kazıl ailesini endişelendirmiş. Buna çözüm olarak Almanya'dan arayan Ömür telefondan Biricik'e özel konser vermeye başlamış.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı