Gündem Haberleri

  Samimiyetimi sorgulayanlar kendileri samimi olsunlar

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, cumhurbaşkanının görev süresinin 3 yıllığına uzatılması konusunu ilk kez Demirel'e kendisinin ilettiğini belirterek, ‘‘Benim samimiyetimi sorgulayanlar önce kendileri samimi olsun. Çeksinler önerilerini, bize destek versinler’’ dedi. Yılmaz, parti grubunda şöyle konuştu:

  EN SORUMLU BENİM Şu anda Türkiye'de uyumlu bir hükümet, sağlıklı bir Meclis var. Bu fırsat değerlendirilmelidir. Hiçbir mesele bundan daha önemli değildir. İstikrarın sürdürülmesine en fazla destek veren parti ANAP'tır. En fazla sorumluluk taşıyan kişi de benim.

  İLK BEN GÖTÜRDÜM Hükümetin kurulma aşamasında, henüz protokol ortada yokken ilk defa cumhurbaşkanına gidip, görev süresinin 7 yıldan 5 yıla indirilmesi ve 2'nci kez seçilme olanağı tanınması önerisini dile getirdim. Önerimin tek sebebi, hükümetin sıkıntıya girmesini önlemekti. Bnun koalisyon protokolüne de konulmasını önerdim. Önerimin şekli 5+5 ve cumhurbaşkanına 3 yıllık süre ilavesiydi. Böylece Nisan’daki seçimler 3 yıllığına ertelenecekti, hükümet de 3 yıl kazanacaktı.

  DEMİREL RIZA GÖSTERDİ Cumhurbaşkanı bana rızasını bildirdi. Ancak koalisyon protokolünde yer alması ve bu safhada gündeme getirilmesini hem hükümet, hem de kendisi açısından sakıncalı olduğunu söyledi. Bunun haklı buldum ve meseleyi dondurduk.

  SAMİMİYETİ GÖSTERSİNLER Benim samimiyetimi tartışmaya açıyorlar. İnanmadığım hiçbir şeyi söylemedim. Söylediğim herşeyin de arkasında dururum. Benim samimiyetimi tartışmaya açanlar önce kendi samimiyetlerini göstermelidirler. Kabul edilmeyeceğini bile bile Meclis'e öneri getiriyorlar. Hükümetin önerisini destekliyoruz diyorlar, ama imza atmıyorlar. Samimiyseler, yarını beklemeden zaten Meclis'ten çıkmayacağını kendilerinin de deklare ettikleri öneriyi komisyondan çekerler, gelir bizim önerimizi desteklerler. Türkiye böylece cumhurbaşkanlığı meselesini aşmış olur. Ondan sonra yapılacak olan seçim formalitedir. Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi arkasından yapılacak seçimin de aynı yönde sonuçlanacağı anlamına gelir.

  KONUŞMAYACAĞIM Haftasonu koalisyon ortağı parti liderleri olarak biraraya geleceğiz. Bunu grup toplantısında sizlere aktaracağım. Ardından da cumhurbaşkanlığı konusunda bir daha konuşmayacağım.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı