Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şam'dan büyük kaçış

  AA
  25 Temmuz 2012 - 18:52Son Güncelleme : 25 Temmuz 2012 - 19:01

  Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleşen çatışmalardan kaçan halk güvenli bölgelere ulaşmaya çalışıyor. Çatışma bölgelerinden uzaklaşmaya çalışan Suriyeliler, yollarda uzun araç kuyrukları oluşturdu.

  Şamdan büyük kaçış Faruk Balıkçı Suriye’den bildiriyor
  KAMIŞLI PATLAMAYA HAZIR

  Şam'ın Kadem, Kabun ve Cobar semtlerinde gerçekleşen operasyonlar nedeniyle evlerini terk eden Suriyeliler, daha güvenli bölgelere ve komşu ülkelere geçmek için büyük çaba sarf ediyor.

  Araç sahibi olan Şamlılar, komşu ülkelere veya güvenli bölgelere geçmede nispeten şanslı olurken, aracı olmayan veya araçları saldırılarda kullanılmaz hale gelenler büyük sıkıntı yaşıyor.

  Kadem bölgesinde yaşayan ve operasyonlar nedeniyle ailesiyle akrabasının şehir merkezindeki bürosuna sığınan Ahmet Ebu Rıda adlı Suriyeli, AA muhabirine  “Ateş altında evimizi terk ettik. Her şeyimizi bırakarak canımızı zor kurtardık. Ürdün'e akrabalarımın yanına gitmek istiyorum ama araç bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Bulduklarımız ise kişi başına 1500 Suriye Lirası (yaklaşık 40 TL)  istiyor” diye konuştu.

  Süleyman Ebu Muhammed isimli Suriyeli de Midan semtindeki evinin  operasyonlar sırasında ateş altında kaldığını ve bu nedenle Şam'da daha güvenli  bölgede olan akrabasının yanına yerleştiğini söyledi.

  İŞTE KAÇIŞIN FOTOĞRAFI / FOTO GALERİ

  HALK KENDİNİ SOKAKLARA ATTI
  Operasyonların yaşandığı bölgelerde halkın can havliyle kendini sokaklara attığını aktaran Muhammed, “Sokak aralarında rasgele açılan ateş sonucu çok kişi  hayatını kaybetti. Araçları olanlar dahi binmeye fırsat bulamadan bölgeden  kaçtılar. Birçok aile evlerinin kapılarını kapatmadan evlerini terk etmek zorunda  kaldı” şeklinde konuştu.

  Muhammed, taksicilerin keskin nişancıların korkusuyla ara sokaklara giremediğini ve halkın temel ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı çektiğini ifade etti.
         
  20 CESET BULUNDU
  Şam'ın Kabun bölgesinde muhaliflerin bugün yakılarak veya boğazları kesilerek öldürülen 20 kişinin cesedini bulduğu bildirildi.

  Yerel aktivistler, Kabun'da tutuklu olduğu ifade edilen 20 kişinin cesedini bulduklarını, ölenlerin bazılarının boğazlarının kesildiğini, bazılarının da yakılarak idam edildiğini iddia etti.

  Mahallede dün de 15 ceset daha bulduklarını öne süren aktivistler, söz konusu cesetlerin, Kabun'da 10 günden bu yana düzenlenen operasyonlarda gözaltına  alınanlara ait olabileceğini ileri sürdü.

  Kabun'da Suriye ordusu ile Özgür Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını anımsatan aktivistler, “Esad güçlerinin bölgeyi kendi kontrolü altına alamadığı için her türlü silah ve yöntemi kullandığını” ifade  etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı