Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şam'dan büyük kaçış

  Hürriyet Planet
  19.07.2012 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusunun uyarıları üzerine, Şam'da çatışmaların yoğun olduğu mahallelerdeki yüzlerce sivilin yaşadıkları yerleri boşalttıkları öne sürüldü.

  Görgü tanıklarının iddiasına göre, dün rejimin üç önemli adamının ölümüne neden olan patlamadan sonra güvenlik güçlerinin, çatışma bölgelerindeki halka evlerini terk etmeleri için 48 saat verdi.

  Bir güvenlik yetkilisinin AFP'ye verdiği bilgiye göre, "Ramazan başlamadan Şam'ın teröristlerden arındırılması için son derece şiddetli çatışmalar 48 saat daha devam edebilir."

  "SAHTE ASKER" UYARISI

  Suriye devlet televizyonu ise Şam'da yaşayan halkı, asker üniforması giyerek saldırılar gerçekleştirecek olan silahlı kişilere karşı uyardı.

  Devlet televizyonundan yapılan açıklamaya göre, bilhassa "Tadamon, Meydan, Kaa ve Nahr Ayşa mahallelerinde, üzerinde Cumhuriyet Muhafızı nişanı olan asker üniforması giyen" kişiler, aslında ordu mensubu olmayabilir.

  Açıklamada, "Bu (asker üniformalı) kişiler saldırı planları yapmakta ve vatandaşların cesur ordu güçlerine olan güveninden yararlanmak istemekte" ifadesine yer verildi.

  Öte yandan, muhalifler de güvenlik güçlerini Tadamon ve Midan gibi semtlerde ağır silahlar kullanmak ve halkı kaçmak zorunda bırakmakla suçluyor.

  Şamdan büyük kaçış ÇİKOLATAYLA ÇİÇEKLE VURDULAR

  "ORDU KARŞI ATAĞA GEÇTİ"

  Muhaliflerden gelen bilgiler, dünkü suikast operasyonundan sonra ordu güçlerinin Şam'da helikopterlerle saldırılarda bulunduğu ve şehrin çevresini kuşattığı şeklinde.

  Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün verdiği bilgiye göre, Şam'ın birçok semtinde sabahtan bu yana ağır silahlarla düzenlenen operasyonlarda ve çıkan çatışmalarda 34 kişi yaşamını yitirdi ve çok sayıda kişi yaralandı.

  Bu arada, Şam'da operasyonların yoğun bir şekilde devam ettiğine değinen Şam Haber Ağı, Deyru'z-Zor, İdlib, Hama ve Humus'ta da operasyonların sürdüğünü  açıkladı.

  ESAD'IN YERİ HALA BİLİNMİYOR

  Dünkü operasyondan beri, Suriye lideri Beşar Esad, eşi Esma Esad ve üç çocuğunun nerede olduğu bilinmiyor.

  Ülkedeki BM gözlemci heyete başkanlık eden General Robert Mood da, bugün yaptığı açıklamada, gözlemci heyetin görevine devam etmediğini söyledi. Mood'un bu yorumu, yetkisi bu cuma bitecek olan heyetin göreve devam edip etmemesinin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından oylanmasından bir gün önce geldi.

  Oylamanın normalde geçen çarşamba yapılması gerekiyordu ama Batılı ülkelerin ve Rusya'nın, Suriye'deki şiddeti durdurma konusunda bir mutabakat metni yayımlayamaması üzerine ertelendi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı